E-commerce - wchodzi nowa dyrektywa unijna

13 czerwca ma wejść w życie nowa dyrektywa unijna. W sposób znaczący zmienia ona zasady funkcjonowania sklepów internetowych. Co to oznacza dla konsumentów?

Na wprowadzenie nowych przepisów, sklepy internetowe będą mieć czas do końca grudnia 2013 roku. To w tym momencie mija czas, kiedy wszyscy prowadzący handel w internecie muszą się dostosować do nowych wytycznych unijnych.

Nowe przepisy są zdecydowanie korzystniejsze dla konsumentów niż dla właścicieli sklepów. To co ucieszy kupujących w internecie, to wydłużenie czasu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Będzie on wynosił 14 dni. Obecne regulacje UE przewidują na odstąpienie w terminie 7 dni, w Polsce okres ten jest stosunkowo długi, gdyż wynosi 10 dni.

Zobacz również:

  • Tani oczyszczacz powietrza - promocje i wyprzedaże Cyber Monday 2021
  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 01.12.2021]

Oprócz tego, w przypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta przedsiębiorca będzie zobligowany do zwrotu zapłaconej przez niego sumy w terminie 14 dni. Co ważne zwrot kosztów, będzie obejmował również koszty wysyłki. Co więcej wspomniane 14 dni liczy się od momentu w którym konsument otrzymał towar a nie go zakupił.

To co jest korzystne dla właścicieli e-sklepów to fakt, że zostanie on obciążony najniższą stawką za przesyłkę ustaloną w sklepie, niezależnie od tego ile kosztowała usługa kurierska wybrana przez kupującego. Kolejna ze zmian dotyczy przeniesienia odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w transporcie na właściciela sklepu.

Decydując się na zakupy w internecie, warto pamiętać o swoich prawach. Wraz z wejściem nowej dyrektywy, są one coraz większe. A wy jak oceniacie powyższe zmiany?