'E-frajerzy' - cyberprzestępcza lista ofiar

Każdy kto bierze udział w fałszywych inwestycjach, loteriach i losowaniach nagród, reklamowanych w wiadomościach email niewiadomego pochodzenia, może znaleźć się na liście potencjalnych ofiar, krążącej w środowisku cyberprzestępców - ostrzega brytyjski urząd ds. ochrony konkurencji i uczciwego handlu, Office of Fair Trading.

Zdaniem przedstawicieli OFT, cyberprzestępcy wymieniają się listą 'e-frajerów', czyli danymi na temat osób, które już dały nabrać się na ich ataki. Jest to działanie wymierzone precyzyjnie w te osoby, które są najbardziej podatne na uleganie namowom oszustów.

Elektroniczni przestępcy wykorzystują ludzką chęć do łatwego i szybkiego wzbogacenia się - stąd emaile informujące internautów o wygranej na loterii czy bezpiecznych inwestycjach, (sugerujące, że dany użytkownik został wybrany spośród milionów innych). Warunkiem uzyskania nagrody lub uczestnictwa w 'dochodowym projekcie' jest jednak uiszczenie podatku lub opłaty administracyjnej. OFT ostrzega, że żadne legalnie działające instytucje nie stawiają tego typu warunków.

Jak poinformowała Penny Boys, dyrektor wykonawczy OFT, urząd zamierza podjąć działania na rzecz ograniczenia szkód wywołanych przez phishing. Mają one polegać m. in. na edukacji użytkowników komputerów, skąd mogą pochodzić ewentualne zagrożenia oraz jak je rozpoznawać.

O skali phishingu na świecie pisaliśmy także m. in. w artykule APWG: zalewa nas phishing