E-mail inny niż wszystkie

Zwykły tekstowy list elektroniczny niekiedy nie wystarcza. W dobie multimediów Twoja korespondencja musi nabrać koloru, dźwięku, ruchu, życia. Istnieje wiele programów wspaniale uatrakcyjniających korespondencję - dzięki nim Twoje listy staną się niepowtarzalne.


Zwykły tekstowy list elektroniczny niekiedy nie wystarcza. W dobie multimediów Twoja korespondencja musi nabrać koloru, dźwięku, ruchu, życia. Istnieje wiele programów wspaniale uatrakcyjniających korespondencję - dzięki nim Twoje listy staną się niepowtarzalne.

E-mail inny niż wszystkie
Do niedawna z powodu niepodzielnego panowania telewizji, radia i telefonów pesymiści zapowiadali upadek sztuki epistolarnej. Wraz z pojawieniem się Internetu ludzie na nowo zaczęli wymieniać myśli, uczucia czy plany, używając tekstu.

Wyspecjalizowane programy do obsługi kont pocztowych ułatwiają zadanie - wystarczy kilka kliknięć i list jest gotowy. Z jego wysłaniem także nie ma problemów - nie trzeba chodzić na pocztę i naklejać znaczków. Najważniejsza jest jednak szybkość wymiany informacji - czasami odpowiedź z innego kontynentu można otrzymać w mgnieniu oka.

Programy do obsługi poczty elektronicznej są nieustannie rozwijane oraz wciąż uzupełniane o nowe funkcje. Niestety, nie zawsze można je uznać za wystarczające, dlatego pojawia się wiele programów dodatkowych, które umożliwiają wzbogacenie korespondencji.

Konwencjonalne programy pocztowe pozwalają, co prawda, na dołączanie do listów wszelkiego rodzaju załączników - obrazków, dźwięków, animacji, ale istnieją także inne wyspecjalizowane narzędzia, które pomogą w prosty sposób uatrakcyjnić, usprawnić lub lepiej zorganizować korespondencję. Należy jednak stosować je rozsądnie i z umiarem. Niekiedy listy opracowane za ich pomocą osiągają ogromne rozmiary, a ich odbieranie - ściąganie z Internetu - bywa długie i kosztowne. Otrzeźwienie przychodzi dopiero po otrzymaniu rachunku za telefon.

Email Effects

Niemal każdy użytkownik Internetu zetknął się kiedyś z ASCII Art, czyli z niezwykle pomysłowymi obrazkami wykonanymi wyłącznie za pomocą znaków kodu ASCII: liter, cyfr, kresek, gwiazdek itp. Pochodzą z czasów, kiedy nie było jeszcze komputerów wyposażonych w najprostsze nawet systemy graficzne, a wszelkie dane pojawiały się na ekranie monitora w postaci alfanumerycznej.

E-mail inny niż wszystkie
Firma Sig Software, wydając program Email Effects, postanowiła przypomnieć współczesnym internautom ASCII Art. Ta niewielka aplikacja umożliwia natychmiastowe przeobrażenie napisów, rysunków, obrazków, tabelek, diagramów, a nawet logo firmy w dzieło sztuki składające się ze znaków ASCII. Dowolny plik graficzny "przeniesiony" do tego programu za pomocą poleceń Kopiuj - Wklej (skrót klawiaturowy [Ctrl C] i [Ctrl V]) zostaje automatycznie przekonwertowany na kod alfanumeryczny. Efekty są czasami zaskakujące i niekiedy bardzo trudne czy wręcz niemożliwe do uzyskania tradycyjnymi metodami - mozolnego projektowania obrazka w trybie tekstowym. Po kliknięciu ikony z kopertą automatycznie zostanie uruchomiony domyślny program pocztowy, a w jego treści już będzie się znajdowało Twoje dzieło wykonane za pomocą programu Email Effects. W ten prosty sposób można ubarwić korespondencję, przygotowując np. charakterystyczny podpis lub logo (godło) nadawcy.

Uwaga: Odbiorca, chcąc odczytać wiadomość, musi w swoim programie pocztowym używać czcionki o stałej szerokości, np. Courier. Niestety, program ma kłopoty z obsługą znaków ASCII z kodem powyżej 128, czyli nie obsługuje właściwie polskich liter.

Graphic E-Mail

Efektowne, multimedialne e-maile możesz wykonać także za pomocą bezpłatnego programu Graphic E-Mail. Do dyspozycji użytkownika oddano kilkadziesiąt szablonów: tradycyjne kartki pocztowe, listy miłosne, zaproszenia mniej i bardziej poważne, kwieciste i płomienne "papeterie"; wystarczy je wypełnić stosowną treścią. Przy minimalnym wysiłku oprócz tekstu i nieruchomej grafiki w listach umieścić można także animacje i muzykę. Aplikacja ta pozwala nawet tworzyć kolejne szablony i później wielokrotnie posługiwać się nimi z wykorzystaniem dołączanego do programu modułu Graphic E-Designer (niestety, za pełną wersję aplikacji, umożliwiającą zapis, trzeba już zapłacić).

Uwaga: Program ma bardzo ciekawą funkcję - potrafi wyświetlać aktualny czas obowiązujący w Twojej strefie czasowej oraz w dwóch innych. Opcja ta przydaje się zwłaszcza w kontaktach międzykontynentalnych.

E-mail inny niż wszystkie

AniMessage98

AniMessage98 współpracuje z programami pocztowymi korzystającymi z MAPI (Microsoft Outlook Express, Outlook98 i Eudora Pro 4) obsługującymi ActiveX. Aplikacja wspaniale ożywia korespondencję, pozwalając na zakotwiczenie w listach grafik, animacji oraz dźwięków w dowolnych miejscach i ilościach. Możesz korzystać z papeterii (Stationery) lub też wykorzystać jako tło dowolną bitmapę. Wbudowane podstawowe tagi języka HTML (centrowanie tekstu, listy numerowane, paragrafy, rozmiary nagłówków, kolory tekstu i tła) umożliwiają utworzenie zaledwie kilkoma kliknięciami myszy e-maila sprawiającego wrażenie strony WWW.

Jakby tego było mało, program wykorzystuje coraz popularniejszą technologię Microsoft Agent. Umieszczenie wypowiedzi głosowych w tagach <OBJEC>> spowoduje, iż zostaną one odtworzone (odczytane) przez animowane postacie (agentów) np. dżina albo papugę.

Autor, Terry Dean, udostępnia swój program w Internecie bez żadnych ograniczeń, jednak rejestracja kosztuje 25 USD.