E-mail jednorazowy. Przegląd usług poczty "tymczasowej"

Zaczyna się niewinnie – podajesz osobisty adres e-mail tylko po to, aby napisać jeden komentarz na forum internetowym. Wkrótce do twojej skrzynki zaczynają napływać masy spamu, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Gdybyś tylko wiedział, że można było tego uniknąć…


W sieci działa kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset serwisów oferujących usługę tymczasowych, anonimowych kont e-mail. Warto ich użyć, gdy operator serwisu www wymaga od ciebie podania e-maila, ale nie jesteś pewny, czy powinien to być twój osobisty adres – skrzynka, której używasz na co dzień w korespondencji prywatnej lub służbowej. W ten sposób zabezpieczysz swoją pocztę przed napływem spamu, który z pewnością pojawi się, gdy adres trafi na listy spamerów.

Kiedy warto korzystać z takich tymczasowych skrzynek? Ogólna odpowiedź na to pytanie już padła. W praktyce jednorazowe adresy używane są do rejestracji na forum lub w grach internetowych, jeśli podanie prawidłowego adresu e-mail jest wymagane do pobrania pliku lub dokumentu, w trakcie próby przetestowania serwisu lub aplikacji webowej, a nawet wówczas, gdy chcemy przesłać dane znajomemu, korzystając z serwisów współdzielenia plików, np. WeTransfer. Słowem, wszędzie tam, gdzie nie chcemy ujawniać swojego osobistego adresu e-mail lub wiemy, że z danej usługi skorzystamy tylko raz.

Jak to działa

Serwis generuje adres skrzynki e-mail, który po skopiowaniu do schowka możesz podać znajomym lub w serwisie wymagającym rejestracji. Pozostań na stronie serwisu (lub zapamiętaj adres skrzynki), bo to w tym właśnie miejscu pojawi się przychodząca korespondencja. Założenie tymczasowej skrzynki nie wymaga rejestracji ani podawania swojego osobistego adresu. W efekcie każdy, kto pozna adres skrzynki, będzie mógł do niej zajrzeć (niektóre serwisy tworzą aliasy maskujące rzeczywisty adres). Ponadto przychodzące wiadomości są szybko kasowane z serwera – zwykle po kilkunastu minutach, najpóźniej po kilku dniach.

Tymczasowych e-maili nie warto używać do rejestracji konta w serwisach typu Gmail czy Facebook. Jeśli zapomnisz hasła, nie będzie możliwości jego odzyskania poprzez wysłanie e-maila z opcją przypomnienia. Jednocześnie tylko nieliczne serwisy umożliwiają przekazanie otrzymanej wiadomości na rzeczywiste konto. A taka opcja może się przydać, kiedy dostaniemy ważną korespondencję. Niekiedy poczta dochodzi z opóźnieniem, inna nie dochodzi wcale. MeltMail jawnie informuje, że Facebook blokuje dostarczanie wiadomości na ich domeny.

Air Mail

To jeden z najlepszych serwisów oferujących anonimowe skrzynki e-mail na rynku. Statystyki mówią same za siebie: ponad 210 mln przetworzonych wiadomości i blisko 840 mln odrzuconych e-maili uznanych za spam. Air Mail (pl.getairmail.com) działa pewnie, choć niekiedy wiadomości dostarczane są z zauważalnym opóźnieniem. Być może właśnie przez konieczność przetworzenia ich przez filtry antyspamowe, czego większość podobnych serwisów nie robi.

Air Mail generuje bezpłatne, losowe adresy e-mail w wielu różnych domenach. Skrzynka jest automatycznie sprawdzana i odświeżana co 10 sekund, a kiedy nadejdzie nowa wiadomość, program wygeneruje dźwięk powiadomienia z głośnika. Możesz korzystać z konta, dopóki nie zamkniesz okna przeglądarki. Później skrzynka pozostaje aktywne jeszcze przez dobę.

Mocną stroną Air Mail pozostaje bezpieczeństwo. Gdy czytasz wiadomości HTML, aplikacja usuwa śledzący kod z mailingu oraz ukrywa swój adres IP przed nadawcą. Logi na serwerze poczty są kasowane co 24 godz.

Migmail.pl

Migmail.pl to polski, dobrze działający serwis anonimowej poczty, zaprojektowany według nieco odmiennej filozofii niż konkurencyjne produkty. Otrzymane wiadomości kasowane są po 24 godz., choć samo konto e-mail w serwisie pozostaje aktywne na zawsze. Możesz wybrać własną nazwę w domenie @migmail.pl, ale te najpopularniejsze dawno temu były już używane i trafia na nie mnóstwo śmieci. Serwis automatycznie generuje alias, czyli inną nazwę konta, którą śmiało możesz podawać na zewnątrz, bez obawy, że ktoś obcy pozna właściwy adres skrzynki i uzyska dostęp do przychodzących wiadomości.

Migmail działa skutecznie, wiadomości docierają szybko, choć czasem trzeba ręcznie odświeżyć okno aplikacji. Serwis nie filtruje spamu, przez co każda wiadomość powinna dotrzeć do skrzynki odbiorczej. Migmail nie przyjmuje załączników, które wycinane są z wiadomości, zanim zobaczysz jej treść. Wiadomości wyświetlane są w formie tekstowej, bez obrazków, choć wszystkie pozostają aktywne i możesz je kliknąć, np. aby potwierdzić swój adres e-mail w trakcie rejestracji.

Guerrilla Mail

Najważniejszy konkurent Air Maila, który czerpie wszystko, co najlepsze z kilku serwisów tego typu, a przy tym wprowadza kilka ciekawych dodatkowych funkcji. Guerrilla Mail (www.guerrillamail.com) dostępny jest w kilku językach, choć polska wersja tego serwisu została wyłączona już jakiś czas temu. Serwis automatycznie generuje losowy adres e-mail, ale jeśli zechcesz, możesz samodzielnie wybrać nazwę i jedną z 9 dostępnych domen dla swojego indywidualnego konta. Istnieje możliwość przypisania własnej domeny, choć kosztuje to 9,99 dol. rocznie.