E-muzyka na eBay'u

Przedstawiciele serwisu aukcyjnego eBay zapowiedzieli, że w najbliższym czasie udostępnią użytkownikom możliwość sprzedawania plików audio, zakupionych w internetowych sklepach muzycznych. Z nowej usługi początkowo będzie mogła korzystać jedynie niewielka grupa klientów eBay - jeśli testy wypadną pomyślnie, cyfrową muzyką będą mogli handlować wszyscy użytkownicy eBay'a.

Test trwać mają przez pół roku - polegać będą one na udostępnieniu nowej kategorii towarów - 'Digital downloads', w której będzie można wystawiać piosenki pobrane odpłatnie z internetowych sklepów muzycznych - takich jak np. iTunes Music Store Apple'a.

Warto wspomnieć, że to tej pory większość serwisów aukcyjnych nie umożliwiała użytkownikom wystawiania na sprzedaż plików audio - sam eBay kilkakrotnie bez żadnych wyjaśnień usuwał takie aukcje. Przedstawiciele amerykańskiego serwisu mówią jednak, że cyfrowa muzyka staje się coraz popularniejsza, dlatego naturalne wydaje się umożliwienie klientom jej sprzedawania. Jednocześnie jednak eBay zapowiada, że wystawiane na aukcje pliki będą uważnie monitorowana, a sprzedający je użytkownicy mogą być proszeni o udowodnienie swoich praw do danego pliku.

Zobacz również:

  • Najdroższy iPhone świata! Ma USB C i kosztował 350 tysięcy zł
  • Seria Harry Potter wszystkie części - gdzie obejrzeć online?

A jak sytuacja wygląda w naszym kraju? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawiciele największego polskiego seriwsu aukcyjnego - Allegro.pl. "W przypadku naszego serwisu, użytkownik może sprzedawać wyłącznie te pliki audio, do których ma prawa autorskie. W innym przypadku aukcje takiego użytkownika zostaną zablokowane. Jeżeli użytkownikiem jest lub byłaby instytucja posiadająca prawa do utworów i ich sprzedaży na terenie Polski, może ona prowadzić tego typu działalność w serwisie. Przynajmniej w tej chwili użytkownicy, którzy pobrali pliki audio z sieci nie mogą ich sprzedawać za pośrednictwem Allegro. Czy to się zmieni? Jeżeli zmieni się prawo w Polsce - na pewno." - powiedział nam Artur Brzęczkowski, Marketing Manager Allegro.pl.