E-papier z... e-gumką

Podczas wystawy Display 2008 firmy E-Ink Prime View Internetional oraz Seiko Epson zaprezentowały nowy typ papieru elektronicznego. Umożliwia on wykonywanie notatek na marginesach książek elektronicznych, wprowadzanie poprawek i usuwanie części tekstu. A wszystko tak prosto, jakbyśmy używali gumki i ołówka.

Wynalazek łączy w sobie zalety papieru elektronicznego i panelu dotykowego, a za sterowanie nim odpowiada specjalnie opracowany na jego potrzeby układ elektroniczny. Układ ten jest w stanie zarządzać papierem o rozdzielczości czterokrotnie większej niż kość o podobnych funkcjach zaprezentowana przez firmę iRex Technologies. Ponadto szybciej odświeża on zawartość, dzięki czemu rozwiązano problem opóźnienia pomiędzy ruchem piórka na papierze, a pojawianiem się notatek. Nowy e-papier odświeżany jest z częstotliwością 50 razy na sekundę, co skutecznie eliminuje opóźnienia. Wspomniana kość jest w stanie kontrolować wyświetlacz o rozdzielczości 2048x1536 pikseli. W handlu znajdzie się już w sierpniu.

Pokazany na Display 2008 prototyp pozwalał na użycie czarnego, szarego i białego "atramentu". Biały działa w tym przypadku jak gumka.

Kolejne prace nad udoskonaleniem elektronicznego papieru dają nadzieję, że przenośne czytniki książek elektronicznych i prasy szybko się upowszechnią.


Zobacz również