E-podpis za darmo dla każdego dorosłego Polaka

"Polska krajem nowoczesnym i przyjaznym swoim obywatelom poprzez cyfryzację i informatyzację"? Ostatnie działania PWPW dają nadzieję, że to faktycznie możliwe.

Podpis elektroniczny nazywany także e-podpisem to narzędzie wręcz niezbędne w erze usług cyfrowych. Jest szalenie przydatne ułatwiając nam życie poprzez umożliwienie załatwienia wielu spraw przez internet. Obecnie koszt tej usługi to ok. 200 zł. Dzięki inicjatywie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych od 2019 roku doczekamy się jednak ważnych zmian: każdy Polak, który zwróci się z wnioskiem o wydanie nowego e-dowodu będzie mógł zażyczyć sobie również, aby w zestawie otrzymać podpis cyfrowy.

"Traktujemy to jako część naszej misji, by Polska stawała się krajem nowoczesnym i przyjaznym swoim obywatelom poprzez cyfryzację i informatyzację, ­a e-dowód z podpisem kwalifikowanym pozwoli każdemu odczuć realne korzyści ze zmian w funkcjonowaniu państwa" - tłumaczy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Na koniec warto dodać, że PWPW jest bardzo aktywna w ostatnich tygodniach. W październiku usłyszeliśmy bowiem o porozumieniu jakie zawarła z Pocztą Polską oraz spółką Envelo.

"To wielki krok w stronę unowocześnienia państwa polskiego, ale również ułatwienia obywatelom kontaktu nie tylko z administracją publiczną, ale także z biznesem" - tłumaczył wówczas prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski mając na myśli następujące rozwiązania:

- zaoferowanie podpisu elektronicznego w placówkach Poczty Polskiej

- wyposażenie listonoszy w niemożliwe do podrobienia legitymacje służbowe (ma to zapobiec podszywaniu się osób postronnych pod listonoszy)

- e-mail będzie miał wartość listu poleconego (elektroniczne doręczanie), co oznacza, że możliwe będzie wysłanie listu poleconego bez wychodzenia z domu