E-portfel już w Polsce

Portal Onet.pl i Citibank zaoferowały polskim internautom rozwiązanie umożliwiające elektroniczne rozliczanie transakcji sieciowych w czasie rzeczywistym - OnetPortfel. Jest ono oparte na sprawdzonym już systemie CitiConnect, przygotowanym przez Citibank.

Portal Onet.pl i Citibank zaoferowały polskim internautom rozwiązanie, umożliwiające elektroniczne rozliczanie transakcji sieciowych w czasie rzeczywistym - OnetPortfel. Jest ono oparte na sprawdzonym już systemie CitiConnect, przygotowanym przez Citibank.

Dotychczas, aby przeprowadzić transakcję elektroniczną w Internecie, trzeba było być posiadaczem tzw. wypukłej karty kredytowej. Głównym założeniem systemu rozliczeń OnetPortfel jest brak jakichkolwiek ograniczeń co do formy płatności. Używanie karty CitiConnect może być równoznaczne z zapłatą kartą płatniczą lub zapłatą za pomocą wirtualnej portmonetki. W pierwszym przypadku użytkownicy mający kartę kredytową wykorzystują OnetPortfel jako dodatkowe zabezpieczenie płatności. Przy zakupach podają numer karty OnetPortfel, a nie karty kredytowej, o dane osobowe pytani są tylko raz - przy rejestracji do systemu CitiConnect. W drugim przypadku OnetPortfel traktowany jest jak wirtualna portmonetka, zasilana środkami pieniężnymi z konta w dowolnym banku. Nie ma potrzeby posiadania żadnej karty.

Dokonywanie płatności za pośrednictwem OnetPortfela pozwala więc uniknąć podawania numeru karty kredytowej i danych osobowych. Informacje o płacącym posiada wyłącznie Citibank, który gwarantuje, że zachowane będą bankowe rygory bezpieczeństwa (protokół komunikacji z klientem 128-bitowy SSL). Nie są one przekazywane sklepowi.

Bank nie pobiera opłat za założenie elektronicznego portfela, wydanie i przesłanie odpowiedniej karty OnetPortfel. Nie będą również pobierane od użytkowników inne opłaty czy prowizje za transakcje. Celem przedsięwzięcia jest przekonanie polskich internautów do płatności elektronicznej oraz umożliwienie wprowadzenia tej formy transakcji w większej niż dotychczas liczbie polskich sklepów online.

Kartą OnetPortfel można płacić we wszystkich sklepach internetowych, które podpisały umowę z Bankiem Handlowym (przejętym przez Citibank). Obecnie są to: Kwiaciarnia Internetowa Euroflorist, eMarket.pl, dres.pl, Pluszaki.pl, Rock Serwis, Sklep Świat Dziecka, Stereo.pl, VIVID, Sklep Internetowy CTRS, ISDVD, Alton - Internetowy Salon Mody. W najbliższych dniach OnetPortfel zostanie uruchomiony w sklepach: Polish Travel, Prawnicza Księgarnia Wysyłkowa, Universitas, Twoja Kwiaciarnia.

Więcej informacji: portfel.onet.pl