E-samochód coraz bliżej

Microsoft prezentuje trzecią wersję systemu operacyjnego Windows CE for Automotive.

Microsoft wprowadza na rynek trzecią już wersję "samochodowego" systemu Windows CE for Automotive. Na konferencji Convergence 2000 przedstawiciele firmy zapowiedzieli, iż nowa platforma umożliwi budowanie komputerowych systemów samochodowych drugiej generacji o znacznie bardziej rozbudowanych funkcjach komunikacyjnych, informacyjnych, rozrywkowych czy też takich, które zwiększają bezpieczeństwo podróżowania.

Microsoft ogłosił, że firmy Bosch i Denso podjęły już plany budowy urządzeń wykorzystujących nowego systemu operacyjny. Zapewni on kierowcom dostęp, za pośrednictwem Internetu, do takich wiadomości, jak informacje o korkach, objazdach, najbliższych stacjach benzynowych i nawigacji satelitarnej.

Ponadto na Convergence 2000 również firmy Sun Microsystems i General Motors poinformowały o wspólnym utworzeniu firmy - OnStar. Firma ta zajmie się tworzeniem konkurencyjnej dla Microsoft platformy samochodowej opartej na języku Java. Ponadto OnStar będzie zapewniać śledzenie skradzionych pojazdów z wykorzystaniem systemów satelitarnych GPS. Według GM, system OnStar do końca roku 2001 będzie montowany w 32 z 54 modeli samochodów produkowanych przez koncern. GM zamierza sprzedać milion sztuk takich e-samochodów na całym świecie.

W ostatnim czasie także Intel i IBM zapowiedziały opracowanie własnej platformy. Będzie ona wykorzystywała Javę i chipy Intela tworzone w architekturze XScale.

Więcej informacji:

www.microsoft.com

www.sun.com

www.onstar.com


Zobacz również