E-sklep w trzy kwadranse

Liczba sklepów internetowych rośnie w lawinowym tempie, czemu trudno się dziwić, bo to dobry sposób na zarobek. Podaż goni popyt - wirtualne zakupy robi coraz więcej Polaków, a na brak interesujących asortymentów nie można narzekać. Masz pomysł, który mógłby przyciągnąć potencjalnych kupujących? Na co jeszcze czekasz?

Można postawić tezę, że uruchomienie profesjonalnego sklepu internetowego to kwestia kilku kwadransów. Minęły czasy, kiedy osoba chcąca handlować w Internecie mogła jedynie zatrudnić profesjonalną firmę, która za niemałe pieniądze po kilku tygodniach dostarczała gotowe rozwiązanie. Teraz przyszły sprzedawca ma wiele opcji do wyboru - poza wspomnianym zamówieniem skryptu sklepu od postaw może niedrogo kupić sprawdzoną, gotową platformę e-commerce lub skorzystać z bezpłatnego, ale mocno rozwijanego oprogramowania z otwartym kodem.

Prowadzenie sklepu internetowego to trudny biznes i wiąże się z nim duże ryzyko plajty, dlatego część sprzedawców odkłada na później decyzję o zainwestowaniu w hosting czy mechanizm sklepu internetowego. Jeśli należysz do tego grona, możesz skorzystać z usług oferowanych przez serwisy Sklepna5.pl oraz Moldo.pl - za ich pomocą założysz sprawnie działający sklep internetowy bez jakichkolwiek nakładów finansowych. Gdy twoja działalność się rozwinie, pomyślisz o bardziej zaawansowanym rozwiązaniu komercyjnym lub opensource'owym. Wśród opisywanych przez nas znajdziesz oferujące jedynie podstawowe funkcje oraz takie, których możliwości są wręcz olbrzymie. Spore są także różnice w kosztach, jakie będziesz musiał ponieść, nawet gdy zdecydujesz się na open source - opłaty za usługi hostingowe i w serwisach porównujących ceny lub czas poświęcony na dostosowanie danego rozwiązania do swoich potrzeb. Jest więc w czym wybierać. Oto kilka interesujących, naszym zdaniem, skryptów pozwalających samodzielnie poprowadzić sklep internetowy.

GoShop.pl

Za ten gotowy mechanizm trzeba słono zapłacić - 2290 zł. W cenę wliczone są: bezterminowa licencja, indywidualna szata graficzna, instalacja skryptu na serwerze klienta oraz roczne wsparcie techniczne.

GoShop.pl oferuje podstawowe funkcje, znane z większości dostępnych mechanizmów. darmowych rozwiązań - rewelacji nie ma. Niewątpliwe zalety aplikacji to: dostosowanie pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, mechanizm umożliwiający łatwe i szybkie wystawianie towarów na aukcji w serwisie Allegro, integracja z polskimi systemami płatniczymi (Platnosci.pl, Przelewy24.pl, Allpay.pl) i porównywarkami cen.

cStore

Kolejny komercyjny mechanizm sklepu kosztuje 1950 zł. W cenę wliczono: sześciomiesięczny hosting lub instalację skryptu na dowolnym serwerze wskazanym przez klienta, a także półroczne wsparcie techniczne, domenę (polską lub globalną, do wyboru), sto SMS-ów w witrynie smsAPI.pl, która umożliwia ich wysłanie do osób robiących zakupy w danym sklepie, oraz integrację z dwoma dowolnymi porównywarkami cen.

Niestety, koszt cStore nie obejmuje wykonania indywidualnej szaty graficznej - za tę usługę trzeba dopłacić co najmniej 600 zł. Brakuje również integracji z Allegro oraz innymi serwisami aukcyjnymi. Podobnie jak opisany powyżej skrypt GoShop.pl, cStore rozczarowuje. Panel administracyjny jest przejrzysty i intuicyjny, jednak oferuje niewielkie możliwości - pozostaje daleko w tyle za bezpłatnymi mechanizmami sklepowymi, które zostały opisane w tym artykule.