EBOR chce finansować

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza inwestować w Polsce co najmniej 450 milionów euro rocznie.

Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce 2,6 mld euro, z czego 450 mln w ubiegłym roku. „W tym i najbliższym roku zamierzamy zainwestować w Polsce podobne kwoty” – zapowiedziała podczas konferencji prasowej Irene Grzybowski, dyrektor EBOR w Polsce.

Ze wspomnianych 2,6 mld euro, 1,8 mld euro EBOR zainwestował w instrumenty dłużne, a pozostałą kwotę w inwestycje kapitałowe. Łącznie bank uczestniczył w projektach wartych 11 mld euro.

„Jako EBOR możemy zrobić w Polsce dużo, zwłaszcza, że mamy tu bardzo dobry oddział. W biznesplanie dotyczącym Polski nie zabraknie nam ani pieniędzy ani energii” – powiedział Jan Krzysztof Bielecki, dyrektor wykonawczy EBOR na Polskę. Były premier podkreślił również konieczność wspomagania kapitałowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. „Chciałbym m.in., aby dobre polskie przedsiębiorstwa mogły inwestować za pieniądze EBOR na Wschodzie – aby polska firma mogła kupić dobrą fabrykę w Moskwie” – dodał Jan Krzysztof Bielecki.

W ramach dokapitalizowywania polskich małych i średnich przedsiębiorstw EBOR udzielił spółce Dom Development 7-letniej pożyczki w wysokości 30 mln euro. Warszawski deweloper nie musi przeznaczać ich na konkretny projekt, w związku z tym zamierza dofinansowywać kolejne inwestycje w budownictwo mieszkaniowe. „Wiedząc jak wielkie są potrzeby społeczne w tym zakresie, projekt ten jest dla nas szczególnie ważny. Faktycznie w Polsce przypada około 310 mieszkań na 1000 mieszkańców, podczas gdy na Węgrzech 385, w Czechach 397, a w Europie Zachodniej średnio 450. Sytuacja ta może jeszcze się pogorszyć w związku ze zmianami demograficznymi oraz zużywaniem się dotychczasowej bazy mieszkaniowej” – stwierdził Jan Krzysztof Bielecki. „Chcemy pozwolić firmie Dom Development urosnąć, w Polsce firmy cierpią na brak kapitału. Jako EBOR możemy przyjąć większe ryzyko niż banki komercyjne” – dodał.

Jan Krzysztof Bielecki potwierdził również zamiar EBOR zainwestowania w bank BGŻ.


Zobacz również