ECS P45T-A

ECS P45T-A to druga po X48T-A testowana u nas płyta tej firmy pochodząca z charakteryzującej się czarnym laminatem rodziny Black Series. Ponieważ jej rodowód jest nieco młodszy niż u siostry widać, że starano się usunąć część z cechujących starszą konstrukcję błędów.

ECS P45T-A to druga po X48T-A testowana u nas płyta tej firmy pochodząca z charakteryzującej się czarnym laminatem rodziny Black Series. Ponieważ jej rodowód jest nieco młodszy niż u siostry widać, że starano się usunąć część z cechujących starszą konstrukcję błędów.

Informacje: ECS,http://www.ecs.com.tw

Cena: 299 zł

Wyraźnie przesunięto złącza SATA dzięki czemu po zamontowaniu karty graficznej z dwuslotowym systemem chłodzenia zasłaniamy już tylko dwa z nich. W połączeniu z dołączonym także tutaj kablami SATA ze specjalnie ukształtowaną wtyczką pozwoliło to na zmarginalizowanie problemu. Znacznie mniej udana okazała się zmiana niefortunnego systemu zabezpieczenia kart PCI-Express x16 przed wysunięciem się ze slotu – obecnie ich wyjęcie jest jeszcze trudniejsze. Wadą są także: umieszczenie gniazda zasilania 4-pin na środku płyty oraz obsługiwanie przez nią jedynie pamięci DDR2 do 800 MHz. Przy ustawianiu ich na 1066 MHz, płyta nie przechodziła testów.

P45T-A jest z założenie bardzo tanią płytą a zatem nie sposób spodziewać się po niej technicznych fajerwerków. Zastosowany BIOS to rozwiązanie absolutnie minimalistyczne – overclockerzy nie mają tu nawet czego szukać. Mimo prostoty płytę zaopatrzono w dodatkowy kontroler napędów JMB361 dzięki czemu mamy do dyspozycji nie tylko złącze ATA, ale także zewnętrzne eSATA. Prosty, czterofazowy system zasilania procesora radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi czterordzeniowymi procesorami. Do instalacji kart rozszerzeń służy tutaj sześć gniazd – dwa PCI, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI-Express x16 dla kart graficznych. W przypadku kart z układami AMD dostępny jest także tryb pracy CorssFire x8. Rolę układu chłodzenia pełnią dwa maleńkie, aluminiowe radiatory na mostku północnym i południowym. Nagrzewają się dość mocno, ale nie powodują niestabilności systemu podczas normalnej pracy, a do podkręcania, jak napisaliśmy wcześniej ta płyta i tak się nie nadaje. W tej sytuacji dziwi nieco umieszczenia na płycie przycisków POWER i RESET z których korzystają niemal wyłącznie osoby traktujące peceta nie tylko jako maszynkę do pracy.

Zalety

  • Dość duża liczba złącz, w tym eSATA
  • Niewygórowana cena

Wady

  • Położenie dwóch z gniazd SATA
  • Minimalistyczny BIOS
  • Konstrukcja zatrzasków zabezpieczających karty w slocie PCI-E x16
  • Brak obsługi pamięci 1066 MHz
  • Umieszczenie gniazda zasilania 4-pin na środku płyty
  • Mało skuteczny układ chłodzenia