ECS chce zaistnieć na rynku notebooków

Firma Elitegroup Computer Systems - jeden z największych światowych producentów płyt głównych - ma zamiar bardziej zdecydowanie promować swoje notebooki. Świadkami działań ECS staniemy się wkrótce po tym, jak zakończy ona proces przejmowania Uniwil Computer Corp.

Elitegroup jest niemal nieobecna na rynku komputerów przenośnych. Obecnie sprzedaje około miliona tego typu urządzeń rocznie. Z kolei Uniwil dostarczył na rynek w ubiegłym roku 1,8 miliona notebooków. Razem firma będzie więc w stanie wyprodukować 2,8 miliona maszyn. Przedsiębiorstwo będzie musiało zmierzyć się z takimi gigantami jak Quanta czy Compal.

Przygoda ECS z notebookami rozpoczęła się w 2001 roku gdy firma przejęła przedsiębiorstwo Alpha-Top, produkujące komputery przenośne m.in. na zlecenia Apple'a. Jednak dwa lata później ECS sprzedała chińską fabrykę Alphy Asustekowi, który przemianował ją na Asusalpha.

Po przejęciu Uniwila ECS będzie dysponował 400-osobową grupą specjalistów zajmujących się projektowaniem i rozwojem notebooków. Firma ma nadzieję, że w ten sposób nie tylko poprawi jakość swoich produktów, ale również zdobędzie kolejne zamówienia od znanych sprzedawców notebooków.

Elitegroup nie skupi się jedynie na produkcji komputerów na zamówienie. Część maszyn będzie sprzedawana pod marką ECS. Przedsiębiorstwo będzie miało jednak poważny orzech do zgryzienia. Quanta i Compal, dwaj najwięksi na świecie producenci notebooków, wyprodukują w bieżącym roku, odpowiednio, 21 i 15 milionów maszyn. Kolejni na liście gigantów, Inventec oraz Wistron, sprzedadzą po 10 milionów, a Asustek - 5 milionów notebooków.