EFF złamała kody drukarek

Organizacja Electronic Frontier Foundation złamała kody stosowane przez wiodących producentów drukarek do ukrywania w wydrukach daty wydruku i numeru seryjnego drukarki.

Żółte punkty wyprodukowane przez Xeroksa

Żółte punkty wyprodukowane przez Xeroksa

Badacze związni z EFF zauważyli, że na dokumentach drukowanych przez drukarki Xerox DocuColor znajdują się dodatkowe kropki, których porządek zmienia się z dokumentu na dokument. Ani cel ani znaczenie tych dodatków nie był znany. Nie chcieli się do nich przyznać również producenci. Dopiero pod naciskami prasy przedstawiciele Xerox przyznali, że drukarki faktycznie zapisują w wydruku informację o dacie i czasie drukarki oraz - co najbardziej zszokowało użytkowników - numerze seryjnym drukarki. Według EFF jest to wynik porozumienia między producentami drukarek a amerykańskimi służbami specjalnymi. Producenci bronią się, twierdząc że nawet jeśli tak jest to i tak tylko służby potrafią rozkodować tajemnicze kropki.

EFF postanowiło dowieść, że nie tylko. Na podstawie setek wydruków nadsyłanych przez uczestników projektu udało się złamać przynajmniej część kropkowych kodów. Ich listę można znaleźć tutaj. Wśród drukarek zostawiających tajne znaczniki znajdują się marki Brother, Canon, Dell, Epson, HP, IBM, Konica/Minolta, Kyocera, Lanier, Lexmark, Ricoh, Savin, Tektronix, Xerox. Badaczom nie udało się znaleźć żadnych znaków w wydrukach HP, Samsunga i niektórych Minoltach. Ale, jak sami zastrzegli, nie znaczy to że ich nie ma. Kropki może zobaczyć każdy, pod warunkiem że oświetli dokument światłem odpowiedniego koloru i będzie dysponował lupą lub mikroskopem.

Więcej informacji: EFF


Zobacz również