EMI wycofuje zabezpieczone kompakty

Wytwórnia fonograficzna EMI CMG zdecydowała się na wycofanie ze sprzedaży egzemplarzy płyt CD zabezpieczonych technologią DRM z uwagi na "błędy w procesie masteringu nośników, uniemożliwiające wykonywanie ich fizycznych i cyfrowych kopii". Jest to efektem afery wokół najnowszej płyty zespołu Switchfoot, którego członkowie, przeciwni systemom DRM, radzili fanom, jak je ominąć.

Przypomnijmy, że po premierze ostatniego albumy tej grupy, jeden z muzyków, Tim Foreman, wyraził się krytycznie o mechanizmie zabezpieczającym dokonywanie kopii płyt. Zastosowany system DRM wykorzystywał technologię Microsoftu, co skutecznie zapobiegało odtwarzaniu płyt za pomocą np. odtwarzacza iTunes.

Foreman stwierdził, że "ciężko mu z całą tą sprawą z zabezpieczeniami" po czym podał instrukcje, jak ominąć zabezpieczenia płyt, by móc np. importować nagrania z CD do iTunes. Wytwórnia płytowa, dla której nagrywa Switchfoot nie skomentowała oświadczenia muzyka, jednakże jego wypowiedź została usunięta ze strony zespołu, utrzymywanej w serwisie Sony.

Krążki CD zabezpieczone systemem wykorzystującym technologię Microsoft Windows Media są rozpowszechniane przez wytwórnie Sony BMG i EMI CMG.