EMUI 11 na 100 milionach urządzeń. To już koniec słynnej nakładki!

Huawei przekazał symboliczną wiadomość. EMUI 11 zainstalowano na 100 milionach urządzeń. To ostatni krok miliony w rozwoju tego oprogramowania. Wkrótce EMUI 11 zostanie zastąpione przez HarmonyOS. Aktualizacje ruszą już za kilka tygodni.

Huawei podało w zeszłym roku, że EMUI 11 trafi na ponad 100 milionów urządzeń. Później poinformowano również, że tyle samo urządzeń do końca 2021 roku pracować będzie pod kontrolą nowego systemu operacyjnego HarmonyOS.

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro

Chiński gigant technologiczny przekazał 1 marca 2021 roku, że liczba aktywnych urządzeń z preinstalowanym systemem operacyjnym Android i nakładką EMUI 11 przekroczyła 100 milionów. Duży wpływ na osiągnięcie zakładanego rezultatu miało udostępnienie EMUI 11 dla flagowych modeli P30 i P30 Pro z początku 2019 roku.

To symboliczne wydarzenie jest jednocześnie pożegnaniem EMUI na smartfonach Huawei. Firma nie będzie dalej rozwijać swojej nakładki graficznej zbudowanej w oparciu o Androida (EMUI 11 korzysta z Androida 10).

Kolejne wersje nakładki graficznej produkowanej przez Huawei oparte będą na autorskim systemie operacyjnym HarmonyOS. Oprogramowanie w Chinach znane jako HongMengOS trafi wkrótce nie tylko do smartfonów i tabletów, ale także telewizorów i urządzeń Smart Home.

Na chińskim portalu społecznościowym Weibo z oficjalnego profilu Huawei pochwalono się, że EMUI 11 trafiło na 100 milionów urządzeń w zaledwie pół roku. Oprogramowanie zostało zaprezentowane we wrześniu 2020 roku na konferencji Huawei Developer Conference.

EMUI 11 to ostatnia nakładka korzystająca z systemu operacyjnego Android. Kompatybilne urządzenie otrzymają aktualizację do HarmonyOS, która usunie Androida ze smartfonów Huawei.

Posiadacze modeli z dostępem do usług Google nie otrzymają aktualizacji do Androida 11, ani Androida 12.

Źródło: gizmochina.com