ENIAC - to już 60 lat!

Dokładnie 60 lat temu świat dowiedział się, że Stany Zjednoczone dysponują superkomputerem o mocy obliczeniowej tysięcy rachmistrzów. Electronic Numerical Integrator And Computer (ENIAC) robił wrażenie: chłodzony był stosowanymi w samolotach silnikami Chryslera, ważył 30 ton i pobierał 140 kW mocy.

ENIAC nie był pierwszym komputerem na świecie, choć przez długi czas w ten właśnie sposób go określano. Ostatecznie okazało się jednak, że maszyna powstała po niemieckim Z3, brytyjskich Colossusach i amerykańskim ABC.

Monstrum!

Nie zmienia to w niczym faktu, że monstrualność ENIAC-a musiała zrobić obserwatorach olbrzymie wrażenie. Sprzęt zmontowali w latach 1943-45 J.P. Ekcert i J.W. Mauchly - miał znaleźć zastosowanie w wojsku, do określania toru lotu pocisków - podczas jego budowy wykorzystano ok. 18 tysięcy lamp próżniowych (w zależności od źródła: od 15 do 25 tysięcy), 7 tysięcy diod czy 70 tys. oporników.

Konstrukcja kosztowała prawie 500 tysięcy dolarów. Dla porównania: trudno w tej chwili oszacować wartość układu obliczeniowego podobnej klasy, wiadomo natomiast, iż ENIAC-a można aktualnie zamknąć w "rdzeniu" o powierzchni 9 mm kwadratowych. Dodajmy jednak, iż pod względem gabarytów współczesne superkomputery nie różnią się od niego zbyt znacząco (patrz artykuł: "Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz, a o co bałeś się zapytać")

Od współczesnych komputerów różnił się... wszystkim

Electronic Numerical Integrator And Computer pracował w dość nietypowy jak na nasze czasy sposób, tj. z wykorzystaniem systemu dziesiętnego. Nie posiadał też odpowiednika dzisiejszej pamięci RAM. Programowało się go ręcznie przez modyfikację połączeń między poszczególnymi elementami systemu - powodowało to duże opóźnienia i zmuszało do powtarzania obliczeń ze względu na błędy ludzkie.

ENIAC - to już 60 lat!

Programowanie ENIAC-a

Maszyna była w stanie wykonać 385 mnożeń albo ponad 5000 dodawań i odejmowań w ciąu sekundy. Jak podaje C|Net, w przeciągu 80 tysięcy godzin pracy wykonała więcej obliczeń niż cała ludzkość od początku swego istnienia. ENIAC związany był z wojskiem - oprócz balistyki wykorzystywano go podczas projektowania bomby wodorowej czy badań promieni kosmicznych.

Co ciekawe, sceptycy twierdzili, że taki olbrzym nigdy nie będzie w tanie funkcjonować poprawnie ze względu na zbyt dużą liczbę awarii wchodzących w jego skład elementów. Rzeczywiście, każdego dnia przepalało się kilka lamp wyłączając niektóre fragmenty komputera. Szybko jednak wyszło na jaw, że awarie związane są z uruchamianiem bądź stopowaniem maszyny - kiedy postanowiono pozostawiać ją włączoną przez cały czas, liczba awarii spadła do poziomu 0,5 na dzień.

ENIAC-a wyłączono piętnaście minut przed północą 2 października 1955 roku.

Więcej informacji: Wikipedia (ang.), Wikipedia (pol.)