EOS 1000D - najtańsze lustro Canona

Canon zaprezentował nową tanią lustrzankę, oznaczoną jako EOS 1000D. Tym razem aparat ma być na prawdę tani - a w każdym razie tańszy - od wprowadzonego w styczniu EOS-a 450D. Jednak coś za coś - w parze z niższą ceną idą mniejsze możliwości. Konstruktorzy zastosowali słabszy wizjer, mniej dokładną matrycę i ograniczyli funkcjonalność. Najniższy z EOS-ów dysponuje jednak przydatną dla przyzwyczajonych do kompaktów fotoamatorów, funkcją Live View oraz systemem czyszczenia matrycy.

Canon EOS 1000D - widok z przodu

Canon EOS 1000D - widok z przodu

Oznaczenie nowej lustrzanki Canona nie jest przypadkowe. Już od wielu lat na rynku goszczą podobnie oznaczane modele analogowych korpusów tego producenta - na przykład np. model EOS 1000V. "Tysiączki" - zarówno analogowe jak i cyfrowe - należą do grupy podstawowych, najmniej zaawansowanych amatorskich modeli lustrzanek Canona. Pojawienie się EOS-a 1000D wydaje się być odpowiedzią na potrzeby użytkowników chcących kupić bardzo tani aparat SLR pasujący do posiadanych już obiektywów tego producenta. Nowy model jest porównywalny do aparatów klasy Nikona D60 czy Sony A200. Dotychczasowy, najniższy korpus Canona - EOS 450D - pod względem możliwości jak i ceny odstawał od najtańszych propozycji konkurencji. Wprowadzając nowy model Canon uzupełnił ostatnie brakujące ogniwo w portfolio swoich cyfrowych lustrzanek.

Elektronika

EOS 1000D został wyposażony w matrycę APS-C typu CMOS o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Przetwornik został dobrze dobrany do zastosowania nowego modelu - powinien w pełni zaspokoić potrzeby większości początkujących fotoamatorów. Aparat obsługuje stosowany także w innych aparatach Canona procesor Digic III. Użytkownik nowej lustrzanki będzie mógł wybierać spośród 7 pól autofokusu - producent zastosował jeden czujnik krzyżowy (w centrum). Jest zatem tylko o dwa pola mniej niż w wyższym modelu. Naszym zdaniem nie ma to jednak większego znaczenia - najwygodniej jest korzystać tylko z jednego, środkowego punktu AF (większość znanych mi użytkowników modeli SLR używa tylko punktu centralnego, nawet jeśli jego wyboru - jak w analogowym EOS-ie 5 - można dokonać okiem). Znacznie ważniejsza jest sprawność działania systemu AF - na szczęście autofokus Canona należy do najlepszych.

Canon EOS 1000D - tylna ścianka nowej lustrzanki Canona

Canon EOS 1000D - tylna ścianka nowej lustrzanki Canona

Budowa i funkcje

Korpus 1000 D pod względem wielkości jest porównywalny do ogłoszonego kilka miesięcy temu EOS-a 450D. Podobne jest także rozmieszczenie przycisków i kół trybów pracy. "Tysiączka" różni się wielkością ekranu - dysponuje mniejszym , bo 2,5-calowym LCD (na szczęście o porównywalnej rozdzielczości). Aparat w porównaniu z czterysta pięćdziesiątką nie ma czujników zbliżeniowych, dzięki którym aparat wyłącza monitor LCD w momencie, gdy fotografujący przykłada oko do wizjera. Nie to jednak naszym zdaniem jest najistotniejszym ograniczeniem najtańszego modelu Canona. Znacznie bardziej dokuczliwe może okazać się zastosowanie gorszej niż w 450D konstrukcji wizjera, w efekcie czego fotografujący podczas kadrowania będzie widział mniejszy obraz (powiększenie spadło do 0,81x, czyli jest porównywalne do tego, jakie ma wizjer EOS-a 400D).

Aparat podobnie jak 450D dysponuje systemem podglądu na żywo - dzięki czemu nowy tani EOS może być groźnym konkurentem popularnych najtańszych lustrzanek Nikona czy Sony, które tym systemem nie dysponują.

EOS 1000D został także wyposażony w systemem czyszczenia matrycy.

Cena brutto*: 1999 zł (korpus), 2299 zł (zestaw z obiektywem EF-S 18-55IS)

Informacje: Canon

* Cena podana przez dystrybutora w momencie ogłoszenia produktu. W chwili, gdy aparat trafi na rynek można spodziewać się ceny niższej.

Dane techniczne:

Matryca: CMOS 10,5 Mp (22,2 x 14,8 mm)

Rozdzielczość (maks.): 3888 x 2592 pikseli

Migawka: 30 - 1/4000 s

Czułość (ISO): 100/200/400/800/1600

Synchronizacja z lampą błyskową: 1/200 s

Kompensacja ekspozycji: +/- 2 EV (w krokach po 1/3 lub 1/2 EV)

Powiększenie w wizjerze: 0,81x

Pole krycia wizjera: 95%

Ilość pól AF

Live view: tak

System AF w trybie Lv: detekcja fazy z podnoszeniem lustra / detekcja kontrastu

Wyświetlacz: 1LCD 2,5 cala 230000 pikseli

Dedykowany przycisk balansu bieli (WB): tak

Dedykowany przycisk czułości (ISO): tak

Dedykowany przycisk kompensacji ekspozycji: nie

Dedykowany przycisk trybu migawki (drive): tak

Ilość kółek zmiany wartości: 1

Możliwość podpięcia gripa (ze sterowaniem): tak

Odchylany LCD: nie

Dodatkowy LCD: nie

Stabilizator w korpusie: nie

Wymiary 126 x 98 x 62 mm

Waga (bez baterii) 500 g