EOS-1D Mark III i inni, czyli nowości Canona

Firma Canon wprowadziła do swojej oferty pięć nowych aparatów cyfrowych o oznaczeniach PowerShot A560, PowerShot A570 IS, PowerShot SD 1000 Digital Elph, PowerShot SD 750 Digital Elph i EOS-1D Mark III DSLR. Pierwsza czwórka dysponuje 7-megapikselową matrycą CCD, natomiast ostatni model może się pochwalić sensorem CMOS o rozdzielczości 10 megapikseli.

Najciekawszą z nowości jest model EOS-1D Mark III, czyli cyfrowa lustrzanka (DSLR) wyposażona w matrycę CMOS (wymiary - 28,1 x 18,7 mm) o rozdzielczości ponad 10 milionów pikseli (możliwe jest wykonywanie zdjęć JPEG i RAW w maksymalnej rozdzielczości 3888 x 2592 pikseli) oraz system oczyszczania o nazwie EOS Integrated Clearing System. Jego zasada działania polega na wprowadzeniu (po włączeniu i wyłączeniu aparatu) w wibracje filtra IR (funkcja może być przerwana poprzez naciśnięcie spustu migawki) oraz zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania drobinek kurzu. Jeżeli takowy zostanie wykryty, informacja o jego położeniu zostaje wykorzystana przez oprogramowanie Digital Photo Professional 3.0, które automatycznie (lub ręcznie) wprowadzi do zdjęcia odpowiednią korektę.

EOS-1D Mark III i inni, czyli nowości Canona

Canon EOS-1D Mark III DSLR

Nowość wykorzystuje dwa procesory DIGIC III i umożliwia wykonanie (z prędkością sięgającą 10 klatek na sekundę!) nieprzerwanej serii 110 zdjęć zapisanych jako JPEG lub 30 zdjęć RAW. Mogą one być przechowywane na kartach pamięci typu CF (Type I i II), SD lub SDHC oraz podglądane na wbudowanym 3-calowym wyświetlaczu TFT LCD (o rozdzielczości 310 tysięcy pikseli i siedmiu poziomach jasności) lub ekranie telewizora (wyjście wideo). Wartość czułości zmieniamy w zakresie od ISO 50 do ISO 6400, natomiast prędkość migawki i kompensację ekspozycji przeprowadzamy odpowiednio w zakresie od 30 do 1/8000 sekundy i w przedziale od -3 EV do +3 EV (w skokach co 1/2 lub 1/3 EV).

Urządzenie jest zasilane przez baterię wielokrotnego ładowania LP-E4, mierzy 156 x 156,6 x 79,9 mm i waży 1155 gramów. Warto też wspomnieć o możliwości nagrywania dźwięku (do 30 sekund), interfejsie USB 2.0 oraz kompatybilności z wszystkimi obiektywami Canon EF, TS-E i MP-E oraz całą linią lamp błyskowych Speedlite EX. Użytkownik może też skorzystać z bezprzewodowego transmitera WFT-E2A.