EOS-1Ds Mark III i EOS 40D - nowe lustrzanki Canona

Canon zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie dla rynku profesjonalnej fotografii. Cyfrowa lustrzanka EOS-1Ds Mark III w pełni zasługuje na miano rewolucyjnej - może pochwalić się bowiem czujnikiem obrazu typu CMOS o rozdzielczości efektywnej aż 21,1 mln. pikseli. Co ważne, jest to zarazem sensor typu "ful-frame", zapewniający pełnoklatkowy transfer danych.

Lustrzanka jest następczynią modelu EOS-1Ds Mark II. Aparat oferuje 45-punktowy system autofokusa (19 pól krzyżowych o wysokiej precyzji i 26 punktów asystujących), możliwość obsługi zdalnym kontrolerem oraz podgląd na żywo za pomocą 3-calowego wyświetlacza LCD (230 tys. pikseli) - należy jednak zauważyć, że aktywny podgląd na żywo uniemożliwia korzystanie z autofokusa.

EOS-1Ds Mark III i EOS 40D - nowe lustrzanki Canona

Canon EOS-1Ds Mark III

Aparat oferuje sześć trybów fotografowania: "duży JPEG/RAW" (21 MP), "średni JPEG" (11 lub 16,6 MP) oraz "mały JPEG/RAW" (5,2 MP). Nośnikiem danych mogą być karty pamięci Secure Digital (w tym także SDHC) i Compact Flash. Istotnym udogodnieniem jest obsługa standardu UDMA (Ultra Direct Memory Access), dzięki czemu przesyłanie plików możliwy jest z prędkością minimum 45 MB/s.

Producent wyposażył aparat w dwa procesory obrazu DIGIC III oraz w 14-bitowy konwerter sygnału analogowego na cyfrowy. Zastosowanie dwóch przetworników pozwoliło uzyskać dużą szybkość wykonywania zdjęć seryjnych, która w opisywanej lustrzance wynosi 5 klatek na sekundę (prędkość zachowywana jest do 45 ujęć JPEG i 15 ujęć RAW).

EOS-1Ds Mark III i EOS 40D - nowe lustrzanki Canona

Canon EOS-1Ds Mark III

Zakres czułości wynosi w nowej lustrzance ISO 100 - ISO 1600 z opcją rozszerzenia o wartości 50 i 3200 - jest to zatem mniejszy zakres niż w poprzedniku, gdzie maksymalna wartość czułości wynosiła ISO 3200, z opcją rozszerzenia do ISO 6400. Zastosowana w nim migawka to elektronicznie sterowana migawka szczelinowa o prędkości 30 - 1/8000 s. Kompensacja ekspozycji odbywa się w zakresie -3 do +3 EV w kroku co 1/3 lub 1/2 EV. Lustrzanka posiada złącze USB 2.0 Hi-Speed.