EPSON – innowator w świecie druku

Drukarki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się urządzeniami, których ewolucja następuje nieco wolniej niż np. smartfonów czy komputerów PC – to jednak tylko pozory. W segmencie urządzeń drukujących swoisty technologiczny wyścig trwa praktycznie od momentu zaprezentowania pierwszej drukarki komputerowej, czyli słynnego Epsona EP-101. I to właśnie producent tego modelu od dekad pozostaje głównym innowatorem w świecie druku komputerowego.

Tym, co wyróżnia japońską firmę na tle konkurencji, jest przeznaczanie praktycznie od początku działalności ogromnych zasobów (zarówno finansowych, jak i „osobowych”) na badania naukowe i rozwijanie nowych technologii ze szczególnym uwzględnieniem druku i wizualizacji obrazu. Producent zawsze skupiał się na dwóch podstawowych kwestiach związanych z drukowaniem atramentowym, czyli na zapewnieniu możliwie najwyższej jakości oraz minimalizowaniu kosztów eksploatacji urządzeń drukujących. Z perspektywy czasu można śmiało przyjąć, że oba te zadania udało się zrealizować.

Jedną z najważniejszych innowacji Epsona jest opracowana i wprowadzona na rynek na początku lat 90. głowica drukująca Micro Piezo, którą od momentu wprowadzenia stale udoskonalano. Wynalazek ten był momentem przełomowym dla druku komputerowego, pozwalając na oferowanie użytkownikom urządzeń o świetnej jakości wydruków przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów użytkowania i zwiększeniu żywotności najbardziej wrażliwych modułów drukarek.

EPSON  – innowator w świecie druku

Kluczem było nowe podejście do projektowania głowicy drukującej – w drukarkach atramentowych Epson Micro Piezo atrament jest wystrzeliwany na papier (czy inny nośnik) za pomocą ładunków elektrycznych, a nie tradycyjnie, poprzez ogrzewanie tuszu. Takie rozwiązanie pozwala wyjątkowo precyzyjnie kontrolować wielkość i rozmieszczenie kropel atramentu na nośniku – objętość kropel wynosząca zaledwie 3 pikolitry przekłada się na niedoścignioną jakość i czytelność wydruków. Co ważne, system ten dodatkowo obniża również koszty eksploatacji – po pierwsze, dlatego że pozwala efektywniej wykorzystywać atrament, a po drugie, ponieważ głowica drukująca jest zdecydowanie mniej awaryjna.

Epsonowi udało się także skutecznie ograniczyć problem, na który od lat narzekali użytkownicy domowych drukarek atramentowych – czyli stosunkowo wysokie ceny kartridżów z atramentem oraz skomplikowany system ich wymiany. Było to możliwe dzięki opracowaniu technologii ITS (Ink Tank System), czyli systemowi zasilania drukarki w atrament za pomocą łatwych do uzupełniania pojemników zintegrowanych z drukarką. Dzięki temu użytkownik nie musi kupować i zastępować zużytych kartridżów nowymi – wystarczy, że zaopatrzy się w niedrogie butelki z atramentem i w razie potrzeby samodzielnie uzupełni poziom tuszów. Warto dodać, że system ów jest na tyle wydajny, że zapas atramentu dostarczany wraz z nową drukarką (np. L365 czy biznesową L655) typowemu użytkownikowi wystarcza aż na dwa lata intensywnej eksploatacji.

EPSON  – innowator w świecie druku

Warto dodać, że Epson ma w ofercie również unikalne rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników biznesowych – mowa tu o dedykowanych do urządzeń z serii WorkForce Pro wymiennych pakietach RIPS (ang. Replaceable Ink Pack System). Przykładowo wyposażona w ten 4,5 krotnie od drukarek laserowych Epsona i 17 krotnie od konkurencyjnych drukarek laserowych. Gwarantuje on ogromne oszczędności dzięki niskiemu kosztowi za stronę, ale także zyskuje się kluczowy w biznesie czas – poprzez redukcję czasu poświęconego na obsługę oraz mniejszą podatność na awarie wskutek redukcji liczby elementów do ewentualnej wymiany.

Warto dodać, że technologia druku atramentowego ma szereg istotnych przewag nad urządzeniami laserowymi: drukarki atramentowe nie muszą się rozgrzewać (są więc gotowe do pracy natychmiast po włączeniu), zużywają znacznie mniej energii i nie generują podczas pracy substancji mających negatywny wpływ na środowisko oraz ludzkie zdrowie, np. lotnych cząstek tonera czy ozonu (którego nadmiar w bezpośrednim otoczeniu może powodować m.in. podrażnienia układu oddechowego i oczu).

EPSON  – innowator w świecie druku

Trzeba pamiętać, że japońska firma ma w ofercie również cały ekosystem oprogramowania do zarządzania drukarkami i wydrukiem, monitorowania ich stanu i centralnego zarządzania. W tej sytuacji przestaje dziwić fakt, że coraz więcej firm z całego świata rezygnuje z dominujących przez lata w organizacjach drukarek laserowych i masowo „przesiada się” na tańsze w zakupie i eksploatacji, wygodniejsze w obsłudze, bardziej ekologiczne i generujące lepsze wydruki „atramentówki”. W znacznej mierze jest to właśnie efekt 50 lat innowacji nieprzerwanie tworzonych w laboratoriach firmy Epson.

www.epson.pl/itscalculator

www.epson.pl/workforce