ESET Smart Security 4 - ochrona prawie maksymalna

Najnowsza wersja pakietu zabezpieczającego Smart Security nie dokonuje rewolucji na rynku, ale stanowi solidną kontynuację "trójki", oferując jak zawsze niezawodną ochronę antywirusową, antyszpiegowską i antyspamową wraz z rozbudowaną zaporą sieciową.


Informacje: www.eset.pl Cena: 194 zł Ocena: 8,5

Produkty firmy ESET cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są cenione przede wszystkim za wysoką skuteczność, dużą (a nawet największą, według niektórych testów) szybkość działania i minimalne zużycie zasobów systemowych. Tak też jest w wypadku pakietu Smart Security czwartej generacji, który mimo że został wzbogacony o kilkanaście istotnych funkcji (nie wspominając o wielu drobniejszych zmianach), wciąż jest "lekki" i... jeszcze szybszy niż dawniej. Producent zdecydował się bowiem na kolejną modernizację silnika skanującego, co zaowocowało m.in. ulepszeniem mechanizmów sztucznej inteligencji. Moduł antywirusowy stał się mniej absorbujący - leczy i usuwa większość wykrytych zagrożeń bez konieczności interwencji użytkownika, zaś optymalizacja dokonana w warstwie komunikacyjnej pozwoliła na znaczne zmniejszenie rozmiarów plików aktualizacji, co również w zauważalny sposób poprawia ogólną wydajność.

Nośniki wymienne pod kontrolą

ESET Smart Security 4 - ochrona prawie maksymalna

Jedną z nowości jest możliwość blokowania dostępu do portów USB oraz napędów CD/DVD. Opcja ta zabezpiecza przed przypadkowym lub celowym zainfekowaniem komputera zagrożeniami rozprzestrzeniającymi się na wszelkich nośnikach wymiennych, takich jak pamięci USB czy przenośne dyski twarde. Działa też w drugą stronę - zapobiega wyciekowi z komputera ważnych czy poufnych danych, nie pozwalając na ich proste skopiowanie bądź nagranie na płycie. To z pewnością istotna funkcjonalność, szkoda jednak, że nie obejmuje również komunikacji internetowej - co z tego, że nie można wynieść informacji na pendrajwie, skoro można je wysłać e-mailem lub zapisać na dowolnym koncie w Sieci. Inna sprawa, że takie podejście wymagałoby rozszerzenia Smart Security o nowy moduł ochrony prywatności.

SysInspector, SysRescue i autoochrona

W nowej wersji pakiet Smart Security jest zintegrowany z narzędziem diagnostycznym SysInspector. Ta praktyczna aplikacja dokładnie sprawdza komputer i przeprowadza szczegółową analizę komponentów systemu, takich jak zainstalowane sterowniki i programy, połączenia sieciowe, uruchomione procesy, wpisy w rejestrze. Na podstawie tych informacji można określić przyczynę podejrzanego zachowania komputera, które niekoniecznie musi być rezultatem działania wirusa - niekiedy wynika po prostu z niezgodności oprogramowania lub sprzętu.

ESET Smart Security 4 - ochrona prawie maksymalna

Widok statystyk

Funkcja SysRescue umożliwia utworzenie dysku ratunkowego. Nośnikiem może być zarówno płyta CD/DVD, jak i pamięć USB. Przewaga tego rozwiązania polega na tym, że działa również wtedy, gdy komputer odmawia posłuszeństwa z powodu infekcji. Smart Security uruchomiony z dysku ratunkowego nie potrzebuje do działania systemu operacyjnego, za to ma bezpośredni dostęp do dysków i całego systemu plików. Dzięki temu może usunąć wszystkie szkodliwe programy, których w normalnym trybie nie dałoby się zlikwidować.

Oprócz dotychczasowej ochrony rezydentnej Smart Security 4 dysponuje technologią Self-Defense. Są to dodatkowe mechanizmy autoochrony procesów i własnych wpisów w rejestrze, które zabezpieczają składniki pakietu przed wyłączeniem lub zmianą ustawień przez złośliwy kod.

Akumulator starczy na dłużej

Posiadacze komputerów przenośnych docenią fakt, że oprogramowanie sprawdza teraz, czy chroniony przez nie laptop pracuje na zasilaniu sieciowym czy akumulatorowym. W tym drugim wypadku zaplanowane zadania, np. skanowanie dysków, na mogą zostać przesunięte czas korzystania z zasilania sieciowego. W ten sposób Smart Security może wpłynąć na zmniejszenie ilości energii pobieranej na potrzeby ochrony antywirusowej i wydłużyć czas działania akumulatora.

Zdalne zarządzanie

ESET Smart Security 4 - ochrona prawie maksymalna

Podgląd połączeń sieciowych

Wersje przeznaczone dla firm (Business Edition) mogą być zdalnie zarządzane za pomocą udoskonalonej konsoli administracyjnej, o ile zostały zainstalowane przynajmniej na 5 stacjach roboczych. Możliwe jest także przeprowadzanie zdalnego audytu chronionych komputerów przy użyciu narzędzia SysInspector. Dzięki współpracy z Cisco Network Admission Control wdrożenie Smart Security 4 w dużych przedsiębiorstwach będzie znacznie łatwiejsze.

Udoskonalona zapora sieciowa

W zaporze sieciowej pojawiła się opcja monitorowania zmian w plikach wykonywalnych. Użytkownikowi pozostawiono jednak możliwość zezwalania na modyfikowanie plików należących do podpisanych (zaufanych) aplikacji, co pozwala zmniejszyć liczbę wyświetlanych komunikatów alarmowych.

Skanowanie plików zostało zintegrowane z protokołami HTTPS i POP3S, dzięki czemu użytkownik ma zapewnioną pełną ochronę komunikacji szyfrowanej, np. podczas korzystania z bankowości internetowej.

Ciekawostką jest wprowadzenie obsługi protokołu IPv6 - zapora nie tylko wyświetla odpowiednie adresy, ale również pozwala tworzyć dla nich reguły.

Pozostałe nowości

ESET Smart Security 4 - ochrona prawie maksymalna

Monitor aktywności sieciowej

Zakres ochrony antyspamowej został rozszerzony. Obecnie Smart Security integruje się i usuwa niechciane wiadomości reklamowe nie tylko z programów Outlook, Outlook Express i Windows Mail, ale także z Windows Live Mail oraz Mozilla Thundebird.

W obsłudze plików dziennika dodano funkcję porównania. W wyniku jej działania powstaje lista różnic występujących pomiędzy poszczególnymi dziennikami. Jest to przydatne podczas śledzenia zmian w systemie i w niektórych sytuacjach może ułatwić wykrycie działania szkodliwego kodu.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany nie stanowią rewolucji, są raczej odzwierciedleniem konsekwentnego rozwoju pakietu w ramach strategii przyjętej przez producenta. Na słowa uznania zasługuje zwiększenie i tak już rekordowej szybkości działania silnika skanującego przy jednoczesnym wzbogaceniu pakietu o liczne nowe funkcje. Do pełni szczęścia brakuje tylko modułów kontroli rodzicielskiej i ochrony prywatności - firma ESET powinna poważnie rozważyć ich wprowadzenie, tym bardziej że niektóre pakiety konkurencyjne już oferują taką funkcjonalność.

Na koniec warto zauważyć, że użytkownicy poprzedniej wersji Smart Security, posiadający aktualną licencję, mogą bezpłatnie zaktualizować swoje oprogramowanie do wersji 4.

Plusy:

  • duża szybkość działania
  • wysoka skuteczność
  • dużo nowych funkcji

Minusy:

  • brak modułu kontroli rodzicielskiej
  • brak modułu ochrony prywatności

Podsumowanie: pieczołowicie dopracowana, znacznie unowocześniona i jeszcze szybsza kontynuacja popularnego pakietu. Do pełni szczęścia brakuje modułów kontroli rodzicielskiej i ochrony prywatności.