ESET Smart Security 5. Na piątkę?

Program antywirusowy ESET Smart Security 5 to kompletny pakiet bezpieczeństwa oparty na znanym antywirusie ESET NOD32 Antivirus. Testujemy go i sprawdzamy czy nadaje się do użytku domowego.

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem pudełek z antywirusami. Swoje produkty zaprezentowało ostatnio co najmniej kilku producentów, takich jak BitDefender, Kaspersky Lab czy Panda Security. Przyglądając się nowym pakietom bezpieczeństwa nie sposób nie zwrócić uwagi na coraz większą liczbę domyślnie wbudowanych modułów. Jak łatwo zauważyć, tzw. antywirus to już nie tylko program antywirusowy, zapora sieciowa i "łapacz" wirusów z internetu, ale też odpowiednie narzędzia do ochrony rodzicielskiej i oceny reputacji stron internetowych.

Nie inaczej jest w przypadku ESET Smart Security 5. Wraz z piątą wersją w pakiecie pojawił się system kontroli dziecka w internecie. Umożliwia on blokowanie witryn internetowych, które mogą zawierać obraźliwe materiały (np. na podstawie użytych na stronie słów) lub zablokowanie dostępu do stron WWW z bazy ułożonej przez fachowców ESET - według ponad dwudziestu ustalonych kategorii. Ujęcie ochrony rodzicielskiej w pakiecie bezpieczeństwa oznacza oszczędności dla użytkownika. Nie trzeba już bowiem instalować kolejnej aplikacji skupionej na jednym zastosowaniu.

Pierwsze kroki w Smart Security nie należą do szczególnie trudnych, ale warto dostosować program do własnych potrzeb. Wydaje się, że domyślnie ustawienia bezpieczeństwa są zbyt radykalne i blokują pewne treści bez większego powodu.

W celu zapobiegania włamaniom ESET opracował tzw. system HIPS (ang. Host-based Intrusion Prevention System), chroniący system operacyjny przed szkodliwym oprogramowaniem i niepożądanymi działaniami. System jest adresowany do bardziej zaawansowanych użytkowników, co niekoniecznie może spodobać się zwykłemu end-userowi. Przeciętny użytkownik może mieć problem z określeniem własnych reguł dotyczących poszczególnych procesów, aplikacji i plików. Z drugiej strony, wybierając domyślne ustawienia nie jest do tego zobligowany.

Nowy pakiet ESET-u lepiej radzi sobie z wychwytywaniem spamu i współpracą z programami pocztowymi (np. MS Outlook). Aplikacja antyszpiegowska chroni użytkownika przed śledzeniem jego aktywności online. Podobnie jak konkurencyjne programy, ESET Smart Security 5 regularnie sprawdza też bazę sygnatur wirusów i dostępnych aktualizacji.

Nowością w wersji piątej jest ESET Live Grid, czyli oparte na chmurze narzędzie do badania reputacji plików. Fukcja ta powinna ograniczyć tzw. false positives - fałszywe alarmy dotyczące plików mogących stanowić zagrożenie. Baza powstaje dzięki udziałowi użytkowników, jednak udział w programie nie jest obowiązkowy.

Oczywiście piąta generacja oprogramowania ESET nie samymi nowościami stoi. Na uwagę zasługują ulepszone funkcje, a wśród nich tryb gracza, którzy docenią wszyscy e-sportowcy, którym program antywirusowy zminimalizował kiedyś okienko gry komputerowej w ważnym momencie rozgrywki. Na pewno Smart Security nie byłoby też bez świetnie działającego skanera antywirusowego i nowego firewalla z dużymi możliwościami optymalizacji.

ESET Smart Security 5 można dostać za 170 złotych i - jak na program o tak szerokich możliwościach - wydaje się to rozsądna cena. Na plus można zaliczyć dołączoną do programu kompletną instrukcję obsługi i podręcznik użytkownika z wszystkimi ważnymi informacjami na temat programu.

Jeśli poszukujesz programu antywirusowego do ochrony domowego komputera lub sieci komputerowej w małej firmie, a nie boisz się płatnych licencji, pakiet ESET-u będzie dobrym rozwiązaniem.