ESET: co nam zagrozi w 2009 roku

Początek roku skłania producentów oprogramowania zabezpieczającego system przed działaniem cyberprzestępców i szkodliwego kodu do snucia przemyśleń na temat tendencji w zakresie rozwoju zagrożeń. Swoje prognozy na 2009 rok zaprezentowała między innymi firma ESET.

Poprzedni rok oceniany przez firmę ESET pod kątem najbardziej aktywnych zagrożeń upłynął pod znakiem szkodników uruchamianych za pomocą plików autostartu oraz narzędzi, za pomocą których cyberprzestępcy wykradali hasła do sieciowych gier RPG. Internauci byli też narażeni na pobieranie szkodliwych plików podszywających się pod rzekomo niezbędne kodeki.

W 2009 roku będziemy się zmagać z zagrożeniami przyciągającymi uwagę za sprawą rozmaitych zabiegów socjotechnicznych. Co ciekawe prognoza ESET zakłada, że nie ominą one również użytkowników Linuksa i Mac OS X. Rosnąca popularność tych platform w coraz większym stopniu wzbudza zainteresowanie twórców szkodliwego kodu.

Nasilą się również ataki oparte o fikcyjne rozwiązania antywirusowe. Zamiast przynosić ochronę użytkownikom posłużą one jedynie do wyłudzania kolejnych porcji pieniędzy. Niepokojącym zjawiskiem będą też oszustwa, których wiarygodność zwiększą reklamy w mediach. Przekładem tego typu działań jest sprawa związana ze sklepem 1rtv.pl, o której informowaliśmy w artykule Fałszywy sklep internetowy 1rtv już zamknięty. Oszuści przyciągali uwagę reklamą produktów RTV zamieszczaną w kilku znanych gazetach codziennych. Podobne ogłoszenia będą mogą trafić również na łamy popularnych witryn. Oczekiwać należy ponadto ataków na użytkowników telefonów iPhone czy też urządzeń z systemem Google Android.

Celem nadrzędnym w większości przypadków będzie chęć uzyskania jak największego zysku. Przedstawiciele ESET przypominają, że minęły już czasy, gdy szkodliwy kod był tworzony dla sławy. Obecnie cyberprzestępcy skłaniają się raczej ku sprawdzonym modelom biznesowym adaptowanym do ich specyficznych potrzeb. Tym razem nie zależy już im jednak na rozgłosie, lecz na jak najdłuższym pozostawaniu w ukryciu i czerpaniu korzyści finansowych.

W stawianiu czoła nowym zagrożeniom pomocne będzie nie tylko oprogramowanie ochronne, ale również zdrowy rozsądek i regularne instalowanie aktualizacji systemu oraz aplikacji.