ESET wydaje piątą generację NOD32 i Smart Security

Sztandarowe produkty antywirusowe firmy ESET - NOD32 Antivirus i Smart Security doczekały się piątej odsłony. Programy wprowadzają kilka przełomowych nowości, takich jak ESET LiveGrid, czyli system oceny reputacji plików oparty o chmurę i HIPS - system zapobiegania włamaniom.

W dzień premiery nowych wersji oprogramowania ESET odwiedziliśmy siedzibę firmy w Bratysławie. Jak powiedział Jozef Manduch, Technical Education Manager, zmiany w programie ESET Smart Security zaczynają się już w obrębie instalatora. Program automatycznie wykrywa system operacyjny i jego wersję.

ESET Smart Security 5 przynosi kilka bardzo istotnych zmian. Mają one w pełni zabezpieczyć użytkownika przed najczęstszymi zagrożeniami, wykorzystując w tym celu najnowsze osiągnięcia na rynku zabezpieczeń.

ESET wydaje piątą generację NOD32 i Smart Security

ESET Smart Security 5 - okno programu

ESET Live Grid - oparte na chmurze narzędzie do badania reputacji plików. Fukcja ta powinna ograniczyć tzw. false positives - fałszywe alarmy dotyczące plików mogących stanowić zagrożenie. Baza powstaje dzięki udziałowi użytkowników, jednak udział w programie nie jest obowiązkowy.

System zapobiegania włamaniom (HIPS) - kolejny poziom ochrony. Zaawansowani użytkownicy mogą dostosować działanie całego systemu i poszczególnych jego elementów do swoich potrzeb. Mają również możliwość zdefiniowania reguł dla rejestru systemu, procesów, aplikacji i plików.

Zaawansowana kontrola nośników wymiennych - nowość w pakiecie umożliwiająca blokadę pendrive'ów i innych nośników wymiennych w oparciu o typ nośnika, jego numer seryjny, producenta, model czy pojemność. Szczególnie przydatna kiedy chcemy pozwolić na wykorzystywanie na komputerze wybranego typu nośników. Możliwe jest m.in. zablokowanie wszystkich nośników z wyjątkiem wybranych, co może być przydatne na ogólnodostępnych komputerach, zagrożonych przez wirusy z USB lub płyt DVD/CD.

Kontrola rodzicielska - funkcja znana z innych programów zabezpieczających, blokująca dostęp do stron z 27 kategorii tematycznych, które mogłyby zawierać treści lub materiały nieodpowiednie dla dzieci.

Wraz z premierą Smart Security 5 na rynku pojawił się też mniej rozbudowany odpowiednik tego systemu antywirusowego - ESET NOD32 Antivirus.

Oba programy w wersjach testowych są już dostępne na polskiej stronie ESET.

***

ESET Smart Security 5 przedstawiany jako program do użytku domowego wygląda na bardzo rozbudowany. Z jego najnowszych funkcji z powodzeniem mogliby skorzystać administratorzy sieci w małych firmach lub opiekunowe sali komputerowej w szkole. Roczna licencja na program Smart Security kosztuje około 170 złotych. W przypadku NOD32 Antivirus jest to niecałe 130 zł. Różnice pomiędzy tymi systemami widoczna jest w zestawieniu programów antywirusowych ESET dla domu i małej firmy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: