EU kontra Microsoft

Komisja Europejska (EC) nie chce dopuścić do porozumienia między Microsoftem a brytyjskim operatorem sieci kablowej - firmą Telewest Communications PLC.

Według raportu Wall Street Journal Europe, Komisja Europejska pracuje nad projektem, który ma zablokować podpisanie umowy, dającej firmom Microsoft i Liberty Media częściową kontrolę nad Telewest Communications PLC, brytyjskim operatorem sieci kablowej, której 29,9% udziałów ma nabyć Microsoft.

Wykupienie przez Microsoft za 3 mld USD udziałów w firmie Telewest Communications wzbudziło sprzeciw Komisji Europejskiej (EC) obawiającej się, że pozycja Microsoftu - jako największego producenta systemów operacyjnych - umożliwi gigantowi z Redmond opanowanie rozwijającego się rynku oprogramowania do internetowych przystawek telewizyjnych, za pomocą których większość Europejczyków będzie w przyszłości korzystało z sieci. Microsoft wprawdzie zagwarantował w propozycji umowy, że nie będzie wywierał wpływu na wybór oprogramowania do przystawek produkowanych przez Telewest, ale deklaracja ta dla EC okazała się niewystarczająca.

Rzeczniczka prasowa EC, Amelia Torres, odmówiła potwierdzenia informacji o planach Komisji Europejskiej w sprawie Telewestu, mówiąc jedynie: "Mamy projekt decyzji, który został wysłany do Komitetu Doradczego ekspertów ds. konkurencji, ale nie jestem upoważniona do ujawniania treści dokumentu". Amelia Torres oświadczyła, że termin na podjęcie decyzji przez EC w tej sprawie upływa 4 sierpnia tego roku.

Microsoft zapowiedział, że przedstawi Komisji Europejskiej nową propozycję umowy, która ma precyzyjniej określać kwestię wpływu Microsoftu na działalność Telewestu. Jednak zarówno przedstawiciele Microsoftu, jak i Komisji Europejskiej odmawiają podania szczegółów nowej propozycji. Przedstawiciel Microsoftu na Europę, John Frank, zapewnił jedynie, że w przypadku niezaakceptowania przez EU zaproponowanych rozwiązań, Microsoft jest przygotowany na zgłoszenie i przyjęcie kolejnych propozycji prowadzących do ugody. "Jesteśmy otwarci i będziemy szukać wszelkich dróg, które mogą doprowadzić do zawarcia porozumienia" - oświadczył John Frank.


Zobacz również