EarthLink testuje własne P2P

W Sieci pojawił się właśnie nowy program do bezpośredniej wymiany plików, a jego autorem jest nie kto inny, jak jeden z providerów internetowych - firma EarthLink. Zadaniem aplikacji jest zademonstrowanie adaptacji technologii wykorzystywanej w telefonii internetowej, do stworzenia sieci P2P.

Program o nazwie "SIPshare" (w nazwie kryje się jeden z używanych w nim protokołów komunikacyjnych - Session Initiation Protocol), jest częścią większej strategii EarthLink, mającej na celu zademonstrowanie wszechstronności sieci bezpośredniej wymiany plików. Przedstawiciele firmy nakreślają wizję stworzenia sieciowych usług wideo oraz aplikacji wykorzystujących technologię Voice Over P2P. Ich zdaniem "otwarty Internet, to dobry Internet - możliwość nieograniczonej komunikacji pomiędzy użytkownikami i wymiany danych przy pomocy obrazu i dźwięku, bez pośrednictwa serwerów".

Losy opartego na środowisku Java "SIPshare" (obecnie w wersji testowej) nie zostały jeszcze do końca ustalone. Wiceprezes EarthLinka, Tom Andrus podkreśla, iż nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie uczynienia z tej aplikacji pełnoprawnego produktu, wspieranego przez firmę. Jedno nie ulega jednak wątpliwości - prace rozwojowe nad nim będą prowadzone. Wykorzystywany w "SIPshare" protokół Session Initiation Protocol pozwala na prowadzenie internetowych rozmów telefonicznych bez pośrednictwa serwerów.

Więcej informacji: EarthLink