Eaton 9PX – wydajny zasilacz awaryjny o mocy 3kV

Eaton 9PX to jeden z najlepszych zasilaczy awaryjnych do ochrony małych, średnich serwerowni i centrów przetwarzania danych. Wyróżnia się dużą mocą, wysoką efektywnością i długim czasem pracy na akumulatorach

Eaton 9PX to grupa nowoczesnych zasilaczy awaryjnych o mocy od 3 do 22 kV. Do testów otrzymaliśmy model „najmniejszy”, czyli o mocy 3kV. To zasilacze do profesjonalnych zastosowań, który montuje się najczęściej w stelażach rakowych.

Eaton 9PX jest większy i efektywniejszy (ma współczynnik mocy wynoszący 1) od UPS-ów domowych (współczynnik mocy 0,8). Może pracować z obciążeniem 3 kV, uzyskując o ponad 25% większą moc rzeczywistą od klasycznych UPS-ów. Co ważne to zasilacz wykonany w topologii "on-line", który zapewnia ochronę o podwójnej konwersji przy mniejszym o 40% zużyciu energii.

Eaton 9PX - podwójna konwersja to klucz do uzyskania dużej efektywności i jakości pracy UPS-a

Podczas normalnej pracy Eaton 9PX dokonuje dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego.

Napięcie wyjściowe jest przetwarzane poprzez sekwencję konwersji AC do DC, a następnie DC do AC, w celu zapewnienia zasilania bez jakichkolwiek zakłóceń elektrycznych. Tak wygenerowany prąd przemienny podawany jest na wyjście zasilacza.

Dzięki takiemu sposobowi pracy Eaton 9PX zapewnia pełną separację od sieci zasilającej. Całkowicie eliminuje zakłócenia, bo podłączone do UPS-a urządzenia korzystają zawsze z prądu, który wyprodukowany jest w falowniku końcowym.

Co ważne nie występuje też efekt przełączania na pracę akumulatorową, bo prostownik oraz falownik pracują w trybie ciągłym. Po zaniku napięcia przestaje działać prostownik doładowujący akumulator, ale falownik kontynuuje pracę czerpiąc energię z akumulatora.

Nie musimy też obawiać się o jakość prądu bo Eaton 9PX wytwarza napięcie idealne sinusoidalne. Dzięki temu można do niego podłączyć dowolne urządzenie (silnik bramy garażowej, piec CO, system alarmowy itd.)

Praktyczna i wytrzymała konstrukcja

Szkielet Eaton 9PX wykonany jest z grubej stalowej blachy, która usztywnia konstrukcję urządzenia. Boki obudowy również wykonane są z blachy, jedynie panel przedni jest plastikowy.

Część panelu przedniego można odchylić i mamy wówczas wygodny dostęp do akumulatorów. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie wymienienie zużytego akumulatora bez konieczności rozkręcania obudowy.

Eaton 9PX

Eaton 9PX

Z przodu obudowy zamontowano podświetlany wyświetlacz, który służy do monitorowania podstawowych parametrów pracy zasilacza. Wystarczy rzut oka na ekran, żeby sprawdzić w jakim stopniu naładowany jest akumulator, poziom aktualnego obciążenia czy czas podtrzymania bateryjnego.

Dzięki podświetleniu informacje są doskonale widoczne w dzień i w nocy. Ekran można też odchylać, tak żeby był lepiej widoczny gdy UPS zamontowany jest nisko.

Dodatkowe przyciski umieszczone obok ekranu służą do nawigowania po interfejsie programowym urządzenia. Za jego pomocą można przyjrzeć się szczegółowym parametrom pracy UPS-a i zarządzać jego ustawieniami.

Zasilacze z rodziny Eaton 9PX można też podłączyć do komputera i sieci firmowej (modele wyposażone w kartę sieciową) i monitorować ich parametry pracy za pomocą komputera, również zdalnie bez konieczności przyjeżdżania do biura. Oprogramowanie jest kompatybilne z platformami VMware i Microsoft (w tym SCOM), umożliwiając nawet wyzwalanie procesów vMotion i Live Migration.

Z tyłu obudowy umieszczono osiem gniazd z pełną ochroną przepięciową i akumulatorową, które podzielono na dwie grupy. Są też gniazda umożliwiające podłączenie zewnętrznych akumulatorów. Takie wyposażenie umożliwia stworzenie rozbudowanego systemu podtrzymującego zasilanie.

Eaton 9PX w testach

Testując zasilacze awaryjne zwracamy uwagę na ich wydajność (czas pracy na akumulatorach pod obciążeniem) i konstrukcję. Dużą uwagę przykładamy też do efektywności pracy układu chłodzącego, bo ma on duży wpływ na czas pracy i żywotność zamontowanych w obudowie akumulatorów.

Eaton 9PX schładzany jest za pomocą aktywnego sytemu chłodzącego, który za pomocą wentylatora wspomaga wymianę gorącego powietrza na chłodniejsze z zewnątrz.

W UPS-ie zaprojektowano specjalne kanały powietrze tak żeby chłodniejsze powietrze kierowane było na newralgiczne podzespoły (np. akumulatory). To bardzo efektywny system, podzespoły mają komfortowe warunki pracy co ma kluczowe znaczenie dla żywotności UPS-a. Dzieje się to jednak kosztem zwiększenia głośności pracy urządzenia. Podczas pracy UPS cały czas szumi a gdy akumulatory są intensywnie wykorzystywane to wentylator zaczyna pracować szybciej i głośniej.

Za wydajność Eatona odpowiedzialna jest grupa akumulatorów o łącznej pojemności. Oferują one spory zapas energii, która idealnie współgra z wysoka efektywnością urządzenia.

Eaton 9PX jako jeden z nielicznych ma taki sam współczynnik mocy czynnej i rzeczywistej. Przy średnim obciążeniu 400 W pracuje przez ponad 45 minut, czyli dwukrotnie dłużej od dobrej jakości zasilaczy awaryjnych o mocy 1 kVA. Wyposażany jest też w bardzo wydajną ładowarkę. Już po trzech godzinach od podłączenia do prądu akumulatory zamontowane w zasilaczu uzyskują sprawność za poziomie 90%. To kolejny bardzo dobry rezultat, który klasyfikuje Eatona 9PX w ścisłej czołówce najlepszych zasilaczy.

Eatona 9PX - Zasłużona wysoka ocena

Eaton 9PX jest efektywny i wydajny. Jego współczynnik mocy pozornej do rzeczywistej wynosi 1: 1, podczas gdy większość UPS-ów ma współczynnik mocy 0,7 – 0,8. Zasilacz jest też dobrze zaprojektowany. Oceniliśmy go bardzo wysoko i gdyby nie trochę większa głośność pracy to otrzymałby maksymalną notę 10/10 pkt.

Głośniejsza praca to jednak wada większości „profesjonalnych” zasilaczy awaryjnych i nie ma aż tak istotnego znaczenia. W końcu ten serwer nie będzie pracować pod biurkiem a w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, lub szafie.