Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym stosunku ceny do możliwości.

Dobrze zaprojektowany i wykonany zasilacz awaryjny o najlepszym według nas stosunku ceny do możliwości. Świetnie sprawdzi się do ochrony komputera czy stanowiska roboczego.

Dobrej jakości zasilacz awaryjny nie musi być wykonany w drogiej topologii „online”. Do ochrony komputera w zupełności wystarczą zasilacze „offline”, czy "line - interactive". Ważne żeby UPS wyposażony był w nowoczesne rozwiązania i przemyślaną konstrukcję. Takie właśnie są zasilacze Eatona z rodziny Ellipse ECO, które dostępne są w różnych wariantach. Najmocniejszy model ma moc 1600 VA / 1000 W (ok 1000 zł), najsłabszy 500 VA / 300 W (320 zł). W korelacji ceny do możliwości najbardziej atrakcyjny jest jednak model 1200 VA / 750 W, który kosztuje około 600 zł. Zapewni ochronę nawet wydajnemu komputerowi i dużemu monitorowi. Wyposażony jest również w technologię ECO Control, która czuwa nad pracą głównego urządzenia i podłączonych do niego peryferii. Zacznijmy jednak od początku, czyli od budowy zasilacza bo ta jest nietuzinkowa i jak się okazuje bardzo praktyczna.

Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Eaton Ellipse ECO 1200 bez problemów zmieści się pod nawet niewielkim biurkiem lub na biurku. Producent zrezygnował ze „standardowej” obudowy na rzecz wieżowej konstrukcji, która zajmuje mało miejsca (wymiary zasilacza to 305 x 81 x 312 mm). Z przodu obudowy umieszczono diodę LED, która sygnalizuje pracę urządzenia i przycisk do uruchamiania UPS-a. Niestety na wyposażeniu zasilaczy ECO Ellipse nie ma wyświetlaczy, za pomocą, których można by było monitorować parametry pracy urządzenia bez konieczności uruchamiania oprogramowania.

Zobacz również:

  • Boże Ciało 2023: zmiana pracy kurierów - najważniejsze informacje
Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Eaton Ellipse ECO 1200 wyposażony jest w osiem gniazd, ale w przeciwieństwie do innych zasilaczy nie wszystkie gniazda umieszczone są z tyłu obudowy. Cztery gniazda znajdują się górze obudowy a kolejne cztery z tyłu . Gniazda zamontowane z tyłu obudowy mają pełną ochronę przepięciową z podtrzymaniem bateryjnym a zamontowane na górne są z ochroną przepięciową. Dwa górne gniazda (Eco Controll) można wykorzystać do podłączenia urządzeń peryferyjnych współpracujących z komputerem. Zasilacz automatycznie je wyłączy wraz z wyłączeniem komputera tak, aby niepotrzebnie nie pobierały prądu.

Na górze obudowy zamontowano też gniazdo PLC Ready pozwalające podłączyć do UPS-a urządzenia korzystające z technologii Power Line Comunnications umożliwiających tworzenie sieci komputerowej z wykorzystaniem infrastruktury elektrycznej. Tego typu wyposażenie to ciągle rzadkość wśród zasilaczy awaryjnych. Eaton Ellipse ECO 1200 zapewnia też ochronę linii telefonicznej, faksu czy sieci komputerowej.

Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Eaton Ellipse ECO 1200 wyposażony jest w ogniwa kwasowo ołowiowe, które pomimo swoich wad (np., duża waga) z uwagi na niskie koszty produkcji stosowane są w większości zasilaczy awaryjnych. W modelu o mocy 1200 VA zastosowano parę 7 Ah akumulatorów a w modelu 1600 VA (ma identyczną obudowę) 9 Ah akumulatory.

Eaton Ellipse ECO 1200 - Test czasu pracy na baterii

Do testu wykorzystaliśmy zestaw komputerowy z monitorem, który pobierał średnio 230 W. Test polegał na pomiarach czasu pracy komputera od momentu odłączenia zasilacza awaryjnego od zasilania sieciowego do wyłączenia komputera. Pomiary dokonywaliśmy po 12 godzinnym ładowaniu UPS-a i 3 godzinnym. Każdy z testów powtarzaliśmy trzykrotnie tak, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik. Przed rozpoczęciem testów zasilacz był ładowany przez cały dzień i rozładowany.

Test powtarzaliśmy trzykrotnie i za każdym razem wyniki były podobne a zasilacz pracował przez 19 - 20 minut. Średnie obciążenie zasilacza wynosiło 35%, także uzyskane wyniki są bardzo dobre. Dla przypomnienia producent podaje, że przy 50% obciążeniu zasilacz pracuje przez ok 10 minut, a przy 70% przez 6 minut. Po 12 godzinnym ładowaniu baterii oprogramowanie UPS-a pokazywało, że baterie są w 100% naładowane. Nominalny czas ładowania akumulatorów to cztery godziny.

Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Po trzech godzinach akumulatory nie były w pełni naładowane, ale i tak uzyskały wysoką sprawność. Zasilacz pracował przez 14 minut, czyli naładowały się do ponad 70 %

Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Porównaliśmy wydajność Ellipse Eco 1200 do innych testowanych przez nas zasilaczy awaryjnych. W ogólnym rankingu zajął on miejsce w środku stawki, ale wśród modeli w cenie poniżej 700 zł sklasyfikował się na samym szczycie.

Eaton Ellipse ECO 1200 - niedrogi zasilacz awaryjny o dobrym  stosunku ceny do możliwości.

Eaton Ellipse ECO 1200 (680 zł) Na zielono zaznaczone są zasilacze w cenie do 700 zł.

Ellipse ECO wyposażony jest też w funkcję „Zimnego startu” i może być automatycznie uruchamiany bez zasilania sieciowego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: