Ech, bezpiecznie geodetą być

BizMiner przedstawił swój doroczny ranking najbezpieczniejszych i najbardziej ryzykownych branż w których działają małe i średnie amerykańskie przedsiębiorstwa. Najmocniejsi w zestawieniu - drugi rok z rzędu - są geodeci (niemal 94% firm jest dochodowe), wyprzedzając na podium takich pewniaków jak gabinety okulistyczne i dentystyczne. O kondycji całej małej przedsiębiorczości niech natomiast zaświadczy, że trzy czwarte wszystkich firm miało w ub. roku zysk netto.

W zestawieniu za rok 2002 uwzględniono 27 tys. firm ze 120 branż. Miejsce branży w rankingu zależało od proporcji dochodowych i stratnych przedsiębiorstw. Wykorzystano wyłącznie dane od firm posiadających jednego właściciela, ponieważ w takich przypadkach wynagrodzenie właścicieli nie wpływa na wynik netto. Dla wszystkich firm o jednym właścicielu, niemal trzy czwarte wykazało w ub. roku zysk, podczas gdy 25,1% - stratę. W przypadku 108 branż, powyżej 50% firm jest dochodowych. 83 na 120 badanych branż jest rentowna w ponad dwóch trzecich.

W 2002 roku na czele listy po raz drugi z rzędu w zestawieniu rocznym uplasowali się geodeci i kartografowie (bez firm geofizycznych). 93,7% z grona tych przedsiębiorstw przyniosło w roku ub. zysk. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły ponadto prywatne praktyki okulistyczne (93% dochodowych), dentystyczne (91,8%) , certyfikowani publiczni księgowi (91,2%), firmy kierowców autobusów szkolnych i czarterowanych (90,8%), firmy wykonujące prace specjalistyczne w budownictwie (88,2%), psychoterapeuci i socjoterapeuci (87,8%), lekarze pierwszego kontaktu (wyłączając poprzednią kategorię; 87,1%), firmy świadczące usługi przewozowe - taksówki i limuzyny, a dziesiątkę zamykają firmy budowlane specjalizujące się w budownictwie mieszkaniowym (85,9%).

Zestawienie 120 branż zamykają natomiast - jako najbardziej ryzykowne biznesy - firmy organizujące polowania (zaledwie 23,6% dochodowych, co zresztą redakcję CXO, pomimo całego profesjonalnego obiektywizmu w relacjonowaniu statystyk - szczerze ucieszyło). W ostatniej dziesiątce znalazły się także m.in. małe firmy produkujące elektronikę i składające komputery (35,4% dochodowych, 117 miejsce), wypożyczalnie kaset wideo i płyt DVD (48,4% dochodowych, 113 miejsce), firmy sprzedające do klientów indywidualnych poza sklepem - przez telefon, akwizycję, teleshoping, itp. (48,8% dochodowych, 112 miejsce).

Z innych ciekawych wyników: opieka nad dziećmi jest w tej skali działalności częściej dochodowa (85%) niż usługi prawne (84,6%), usługi edukacyjne znalazły się na 19. miejscu, z 83% firm dochodowych, firmy kurierskie (81%) nieznacznie przegrały w zestawieniu z pralniami (81,5%), małe wydawnictwa są niemal w 80% dochodowe (79,8%), firmy naukowo badawcze były tuż przed wypożyczalniami samochodów (77,2% i 77,1%). Dochodowe w większości były też m.in. firmy projektujące systemy komputerowe (70%).