Echelon: niebo ma uszy

"Echelon" to obok "Strefy 51" jedno z najbardziej popularnych haseł wśród zwolenników teorii spisku. To, czy ogólnoświatowy system szpiegowski, za pomocą którego organizacje rządowe śledzą poczynania obywateli, naprawdę istnieje, pozostaje wciąż otwartą

Według niezależnego dziennikarza Duncana Campbella, legenda otaczająca Echelon ma swoje źródło w rzeczywistości. W filmie dokumentalnym nakręconym dla brytyjskiej stacji Channel 4 przedstawił on koncepcję, że Echelon istnieje i kontroluje go amerykańska NSA (National Security Agency) ze swojej tajnej bazy w Menwith Hill (Yorkshire). Twierdzi on, iż sieć Echelon powstała w czasie II wojny światowej, kiedy to Brytyjczycy złamali szyfry stosowane przez Niemców, a Amerykanie rozszyfrowali kody Japończyków. W 1947 roku agencje szpiegowskie Kanady, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii i Nowej Zelandii podpisały pakt UKUSA, który stał się podstawą sieci Echelon.

Głównym elementem Echelona jest funkcja zwana "słownik", która działa podobnie jak mechanizmy wyszukiwania słów w Yahoo! czy AltaVista, ale może zupełnie niepostrzeżenie monitorować każdą wiadomość tekstową wysłaną przez jakiekolwiek urządzenie komunikacyjne: od faksu, po pocztę elektroniczną.

Drugim sposobem stosowanym w Echelonie jest - wg Campbella - analiza ruchu (traffic analysis), czyli kontrolowanie, z kim dany komputer czy użytkownik najczęściej się łączy, bez czytania treści komunikatów. Może to pozwolić na podszycie się przez taki "dobrze znany komputer" i infiltrowanie systemów komputerowych ofiary. Wspomniał także o znalezieniu w Windows tajnego klucza szyfrującego NSA, umożliwiającego tej organizacji bezproblemowe odkodowywanie szyfrowanych komunikatów.

"Wraz z rozwojem technologii, oczywiste jest jednak to, że NSA i inni mają coraz większe kłopoty z wydostaniem tego, czego chcą, z morza informacji przepływających w każdej sekundzie przez wszelkie urządzenia komunikacyjne" - twierdzi Duncan Campbell.

Więcej informacji: www.idg.net

www.gn.apc.org