Eclipse Europa - niezbędnik programisty

W rok od ukazania się projektu "Callisto", który miał na celu zsynchronizowanie kilku projektów opartych na platformie Eclipse 3.2, pojawia się "Europa". Tym razem liczba różnych projektów programistycznych uczestnicząca w zsynchronizowanej, wspólnej premierze zwiększyła się o ponad sto procent w stosunku do roku poprzedniego - "Callisto" zawierał ich dziesięć, a "Europa" będzie składała się z ponad dwudziestu. Fundacja Eclipse oprócz nowych wersji pakietów z zestawu "Callisto" - w tym między innymi narzędzi do tworzenia raportów, czy platformy do tworzenia aplikacji i usług sieciowych - dołączyła też do "Europy" sporą liczbę nowych projektów. "Europa" to kolejny krok w kierunku dominacji na rynku darmowych narzędzi programistycznych, który znowu podniesie poprzeczkę dla konkurencji, w niektórych przypadkach już depczącej platformie Eclipse po piętach. Użytkownicy otrzymają do ręki znacznie poprawione i rozbudowane narzędzie deweloperskie z całą gamą nowych funkcji.

Nazwa projektu nie wywodzi się, jak pewnie większość przypuszcza, od naszego kontynentu, a raczej od kolejnego z tak zwanych galileuszowych księżyców Jowisza (więcej na stronach Wikipedii).

Bazą dla wszystkich projektów jest oczywiście platforma Eclipse w wersji 3.3, która jest jednocześnie jednym ze składników Europa Simultaneous Release. Oprócz niej w skład Europy wchodzi jeszcze dziewiętnaście innych, bądź to nowych wersji znanych już wcześniej, bądź też całkowicie nowych narzędzi. Tak, jak w przypadku udostępnionego roku temu Callisto, jednoczesne pojawienie się finalnych wersji narzędzi ma na celu zapewnienie jak najlepszej kompatybilności pomiędzy różnymi składnikami platformy i umożliwienie pracy w wydajnym, spójnym i dopracowanym środowisku do tworzenia nowoczesnych aplikacji. Oczywiście użytkownicy nie muszą instalować wszystkich składników Europa Simultaneous Release, ale mogą wybrać sobie tylko te elementy, które są im potrzebne, tym samym zapewniając sobie optymalne narzędzie do pracy.

Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim elementom składającym się na Europę. Na początek weźmy te, które były juz dostępne w zeszłorocznym wydaniu Callisto, a potem przyjrzymy się pokrótce nowościom.

Eclipse Project

Platforma Eclipse 3.3 niesie sporo mniejszych, większych, zarówno merytorycznych, jak i kosmetycznych zmian. Co ważne, środowisko pracuje bez problemu pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista, a biblioteka komponentów SWT została przeniesiona do WPF (Windows Presentation Foundation). Edytor Javy zyskał sporo nowych możliwości i dodatkowych ustawień. Ulepszono system kontrolowania wersji CVS - między innymi dzięki bardziej szczegółowemu podglądowi zmian dokonywanych w plikach projektu.

Udoskonalona funkcja refaktoringu 'Rename'

Udoskonalona funkcja refaktoringu 'Rename'

Narzędzia programistyczne dla Javy (JDT - Java Development Tools) także rozszerzono o nowe, przydatne funkcje. Rozbudowane zostały możliwości szybkiej naprawy kodu, moduł refaktoringu zyskał kilka nowych funkcji, a kilka już istniejących (np. zmianę nazwy) udoskonalono. Pełną, szczegółową listę nowości i zmian otrzymamy pewnie po ukazaniu się finalnej wersji platformy.