Eclipse Ganymede - kolejny zaćmiony księżyc Jowisza

Minął rok czasu od ukazania się Eclipse Europa - zbioru projektów opartych na platformie Eclipse 3.3 - i fundacja zaprezentowała kolejną, jeszcze bogatszą wersję swojej platformy. Tym razem liczba różnych projektów, które znalazły miejsce w nowej odsłonie sięgnęła dwudziestu trzech. Callisto (wersja 3.2) zawierał ich dziesięć, Europa (3.3) posiadała ich dwadzieścia jeden, a najnowsza - Gaymede - ma ich już dwadzieścia trzy! Trzon pakietu to elementy znane już z zeszłorocznej Europy, jednak pojawiły się także całkowite nowości, jak na przykład narzędzia do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem technologii Ajax, czy też do pracy w większych zespołach programistów. Kolejna wersja i... znów poprzeczka przesunięta trochę do góry. Trzeba przyznać, że darmowe narzędzia programistyczne nie ustępują już obecnie komercyjnym rozwiązaniom, ale też bardzo często mocno je przewyższają i wytyczają nowe kierunki rozwoju. Przyjrzyjmy się pokrótce, co nowego przynosi wschodzący Ganymede.

Nazwa projektu, tak jak poprzednio, wywodzi się od kolejnego z tak zwanych galileuszowych księżyców Jowisza (więcej na stronach Wikipedii). Wszystkie projekty bazują oczywiście na platformie Eclipse w wersji 3.4, która jest jednocześnie jednym ze składników Ganymede Simultaneous Release. Oprócz niej samej w skład zestawu wchodzą jeszcze dwadzieścia dwa inne narzędzia. Są to bądź nowsze wersje znanych już wcześniej pakietów, jak choćby Web Tools Platform, Data Tools Platform, czy Mylyn, jak również całkowite nowości, jak na przykład Rich Ajax Platform, czy Subversive. Tak, jak w przypadku ostatniej Europy, czy wcześniejszego Callisto, jednoczesne pojawienie się finalnych wersji narzędzi podyktowane jest koniecznością zapewnienia jak największej kompatybilności pomiędzy różnymi składnikami platformy i chęcią oddania w ręce deweloperów maksymalnie spójnego, wydajnego i pozbawionego błędów środowiska do tworzenia nowoczesnych aplikacji. Użytkownicy oczywiście nie są zmuszeni do instalowania wszystkich składników Ganymede, mogą wybrać tylko te, które są im niezbędne do pracy.

Przyjrzyjmy się pokrótce głównym elementom składającym się na kolejny księżyc Jowisza.

Eclipse Project

Platforma Eclipse 3.4 niesie ze sobą sporą liczbę drobnych usprawnień i kosmetycznych poprawek, ale także trochę nowości - mniejszych, większych, merytorycznych, ale również typowo kosmetycznych. Już wersja sprzed roku radziła sobie z Vistą, teraz przyszła kolej na systemy 64-bitowe. Eclipse posiada wsparcie dla platform Windows x86_64/AMD64 oraz IA64. Należy jednak pamiętać, że oprócz odpowiedniego systemu operacyjnego, użytkownik powinien mieć również zainstalowaną 64-bitową wersję maszyny wirtualnej Javy. Wsparcie dla systemów 64-bitowych możliwe jest to dzięki temu, że dostępna jest przygotowana specjalnie dla nich biblioteka komponentów SWT.

Nowa funkcja refaktoringu w plikach zasobów

Nowa funkcja refaktoringu w plikach zasobów