Eco Chip w telewizorach Toshiba czyli 0 W w trybie gotowości

Toshiba poinformowała, że pracuje nad telewizorem LCD oraz nagrywarką Blu-ray, które w trybie gotowości mają pobierać niewiele ponad 0 W. Nowe ekologiczne urządzenia japońskiego koncernu mają trafić na rynek jeszcze w tym roku fiskalnym.

Toshiba Eco Chip

Przypomnijmy, że Unia Europejska wprowadza 30 listopada 2011 roku nowe ekoetykiety, które będą musiały być obecne na każdym telewizorze. Producenci walczą, więc o jak najmniejszy pobór prądu w swoich produktach. Toshiba właśnie pracuje nad jednym z energooszczędnych rozwiązań.

Eco Chip = zero watów?

Jak Toshiba zamierza osiągnąć pobór energii na poziomie niemal zero watów? Odpowiedzią jest nowy półprzewodnikowy procesor zwany Eco Chip. Kiedy produkt będzie pozostawał przez 12 godzin w trybie gotowości, Eco Chip włączy mechaniczną przekładnię w celu naładowania kondensatora. Cała operacja będzie trwała tylko 5 minut - a zużycie energii ma wynosić 0,13 W.

Toshiba zamierza zamontować swój Eco Chip w takich urządzeniach jak telewizor LCD i nagrywarka Blu-ray.

Ekowyścig producentów TV

Warto przypomnieć, że podobną funkcję Zero Watt ma recenzowany niedawno przeze mnie telewizor Hannspree SJ32DMNB. Jak widać producenci ostro rywalizują ze sobą, by jak najbardziej zbić pobór energii elektrycznej w swoich produktach. My możemy na tym tylko zyskać.

Źródło: Tech-On