Edward Snowden na czacie: "prawda nadchodzi i nie może być zatrzymana"

Edward Snowden wziął udział w czacie z czytelnikami brytyjskiego dziennika "Guardian". Odpowiedział na szereg interesujących pytań.

Edward Snowden, który stoi za przeciekiem informującym o o supertajnym programie PRISM, odpowiedział czytelnikom dziennika The Guardian na wiele pytań. Oto wybrane z nich:

Dlaczego wybrałeś Hongkong i dlaczego powiedziałeś im o atakach hakerskich skierowanych przeciwko ich ośrodkom nadawczym i uczelniom?

Ponieważ rząd USA, podobnie jak w przypadku innych informatorów, natychmiast zniszczyłby jakąkolwiek możliwość rzetelnego procesu w domu, otwarcie uznając mnie za winnego zdrady.

Wskazałem, gdzie NSA włamywała się do cywilnej infrastruktury takiej jak uniwersytety, szpitale i przedsiębiorstwa prywatne, ponieważ działania te są niebezpieczne. Te agresywne przestępstwa są złe bez względu na cel. Ponadto, gdy NSA podczas hakerskich eksploracji przytrafi się techniczny błąd, następują krytyczne awarie systemów.

Dlaczego nie poleciałeś bezpośrednio do Islandii, skoro preferujesz ten kraj, jeżeli chodzi o azyl?

Opuszczenie USA było ekstremalnie ryzykowne. Każdy pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego musi poinformować z 30 dniowym wyprzedzeniem o swoich wyjazdach i jest na nich monitorowany. Musiałem więc podróżować bez wcześniejszej rezerwacji do kraju, którego kultura i regulacje prawne pozwolą mi na działanie bez obawy o natychmiastowe zatrzymanie. Hongkong zapewnił mi takie warunki. Gdybym wybrał Islandię, naciski ze strony amerykańskich władz mogłyby być szybsze i mocniejsze, zanim społeczeństwo miałoby szansę na pokazanie swoich uczuć

Jak wiele przygotowałeś zestawów dokumentów, które ujawniłeś i jak wiele osób je ma? Jeżeli coś Ci się stanie, one będą jeszcze istniały?

Wszystko co mogę powiedzieć w tej chwili to to, że rząd USA nie będzie mógł tego ukryć przez uwięzienie mnie, lub zamordowanie. Prawda nadchodzi i nie może być zatrzymana.

Z pełnym zapisem czatu możecie zapoznać się tutaj.

___________________

Jak oceniacie postawę Snowdena? Uważacie go za zdrajcę, czy bohatera?


Zobacz również