Edward Snowden nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Pokojową Nagrodę Nobla może w tym roku, teoretycznie, otrzymać Edward Snowden. Jego kandydatura została zgłoszona przez norweskich parlamentarzystów.

Edward Snowden to postać, która od miesięcy informuje nas o nieprawnych poczynaniach największych służb wywiadowczych, na czele z jego rodzimą Amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego. Jego ostatnie rewelacje dotyczą zbierania danych osób, które korzystały z popularnych aplikacji takich jak np. gra Angry Birds.

Działania Snowdena są oceniane różnie, szczególnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Czy jednak przyszłoby Wam do głowy, że za swoją działalność powinien on otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla? Dwóch norweskich parlamentarzystów, Baard Vegar Solhjell i Snorre Valen, doszło do wnioski, że tak i zgłosiło jego kandydaturę Norweskiemu Komitetowi Noblowskiemu.

"Nie ma wątpliwości, że działania Edwarda Snowdena mogły zaszkodzić interesom bezpieczeństwa niektórych narodów w krótkoterminowej perspektywie. Jesteśmy jednak przekonani, że publiczna debata i zmiany w polityce, które nastąpiły po ujawnionych nieprawidłowościach, przyczyniły się do bardziej stabilnego i pokojowego porządku świata" - tłumaczą swoją decyzję parlamentarzyści.

Czy zgadzacie się z ich argumentacją?