Edycja multimediów w Viście - (nie)odległa przyszłość?

Od oficjalnej premiery nowego systemu operacyjnego Microsofu upłynął już ponad tydzień, tymczasem graficy, "detepowcy" i montażyści wideo z niecierpliwością czekają na nowe wydania swoich ulubionych narzędzi edycyjnych. Refleksem wykazał się Corel, którego produkty - CorelDraw Graphics Suite X3 i Painter X - świadczą już pełne wsparcie dla Visty. Pozostali producenci chyba przespali premierę Visty - programów do obróbki grafiki czy wideo w pełni kompatybilnych z nowym systemem wciąż brakuje.

Nasi koledzy z brytyjskiej redakcji magazynu Digit skontaktowali się z producentami programów do obróbki multimediów (grafika, montaż wideo, animacje 3D, projektowanie stron WWW itp.). Z uzyskanych przez nich informacji wynika, iż większość dostępnych na rynku aplikacji można zainstalować i uruchomić pod kontrolą Visty, producenci nie gwarantują jednak stabilności ich działania.

Adobe, które jak wiadomo, może pochwalić się szerokim wachlarzem rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników, obecnie w swojej ofercie ma tylko jedną pozycję zaprojektowaną z myślą o Viście - jest to Photoshop CS3 beta. Pozostałe narzędzia (np. Photoshop CS2, InDesign CS2, Illustrator CS2, GoLive CS2, Dreamweaver 8 czy Acrobat 8 Professional) oficjalnie nie świadczą wsparcia dla nowego OS Redmond. Aktualizacja Acrobata 8 i Readera 8 zapowiadana jest jednak na bliżej nieokreślony moment w pierwszym półroczu tego roku, natomiast pozostałe programy wyposażone zostaną w pełną obsługę Visty w swoich kolejnych wydaniach, zapowiadanych na wiosnę i lato 2007 r.

A co z montażem wideo?

Adobe jest bardziej oszczędne w szczegółach, jeśli chodzi o programy wchodzące w skład pakietu Production Studio (After Effects, Premiere Pro, Encore DVD, Audition) - producent twierdzi, że zestaw zostanie udostępniony w wydaniu dla 32-bitowej Visty, ale nie podał konkretnego terminu, kiedy miałoby to nastąpić.

Oczekuje się, iż takie aplikacje, obecnie kompatybilne z Windows XP Home, będą wymagać Visty w wydaniu Home Premium, natomiast narzędzia aktualnie dostępne dla Windows XP Professional będą wymagać Visty Business.

Narzędzie dla osób zajmujących się komputerowym składem, QuarkXPress 7, także ma zostać uaktualnione na potrzeby Visty w ciągu najbliższego półrocza, firma Quark uzależnia jednak ten krok od reakcji użytkowników programu na nowy system Microsoftu ("czy praca w nim będzie gwarantować produktywność").

Animacje - w zwolnionym tempie

Jak dowiedzieli się nasi koledzy z brytyjskiego Digita od przedstawicieli NewTek, odpowiedzialnych za aplikację do tworzenia animacji 3D LightWave, "poziom kompatybilności tego narzędzia z Vistą jak dotąd wydaje się bardzo dobry, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby móc to stwierdzić z całą stanowczością".

Aplikacje do szeroko pojętego tworzenia grafiki 3D produkcji konkurencyjnego Autodeska (Maya 8.5 i 3DS Max 9) oficjalnie nie wspierają Visty. Przedstawiciele Autodeska twierdzą, że kwestia wprowadzenia zaktualizowanych ich wersji (podobnie jak sprawa obsługi 64-bitowych wydań Visty) jest bezsporna. Przekonują jednak, że udostępnienie odpowiednich upgrade'ów musi zostać poprzedzone wprowadzeniem w Viście wsparcia dla najnowocześniejszych kart graficznych, w tym dedykowanych do profesjonalnych zastosowań układów ATI Fire GL i Nvidia Quadro FX.

Więcej informacji: Digit Magazine