Eee PC - Asus kolejny raz na bakier z licencją GNU GPL

Tani laptop Eee PC firmy Asus spodobał się wielu użytkownikom. Jednak niektórzy nabywcy urządzenia nie są z niego zadowoleni - okazuje się, że producent w sposób mało elegancki obszedł się z licencją GNU GPL.

W Stanach Zjednoczonych najbogatsza wersja Eee PC kosztuje 400 dolarów (w przeliczeniu: ok. 994 zł). Na polskich serwisach aukcyjnych - mimo spadającego kursu dolara - trudno znaleźć urządzenie w cenie poniżej 1300 złotych.

Laptop pracuje pod kontrolą specjalnie dostosowanej dystrybucji systemu Xandros Linux. Jak trudne może być jej zmodyfikowanie, przekonał się programista Cliff Biffle. Okazuje się, że firma nie opublikowała wszystkich kodów źródłowych oprogramowania, choć wymaga tego licencja GNU GPL.

W zamieszczonym na witrynie Asusa archiwum znalazły się tylko pliki nagłówkowe oraz zbiór paczek DEB. Część z nich wydaje się odrobinę przypadkowa, niektóre umieszczone wewnątrz aplikacje nie zostały nawet zainstalowane w systemie.

Ostatni raz podobna wpadka przytrafiła się korporacji w momencie wprowadzenia na rynek routera Asus WL-500g. Zmodyfikowany Linux pracujący w urządzeniu również nie został udostępniony przez firmę na witrynie.

Warto zajrzeć: "ASUS Eee PC May Violate GPL, Magnuson-Moss Warranty Act"