Efekt placebo: droga glukoza działa lepiej niż tania glukoza

Efekt placebo to fantastyczny efekt pokazujący meandry ludzkiej psychiki (więcej na ten temat pisałem w artykule o zbiorze Service Pack 3, który "niesamowicie przyspiesza Windows XP" oraz w materiale pt. "HDTV - jesteś pewien, że wiesz, co oglądasz?"). W wielkim skrócie: czerwone tabletki leczą lepiej niż białe, udawana operacja może gwarantować większą skuteczność leczenia niż prawdziwa interwencja chirurgiczna itp.

Dziś Dan Ariely z Duke University opublikował informację, że placebo za 2,5 dolara działa lepiej niż placebo za 10 centów - nawet jeśli to jeden i ten sam produkt.

W ramach badań sponsorowanych przez MIT aplikował on uderzenie prądem osobom biorącym udział w projekcie. Połowa ochotników otrzymała tabletki placebo opisane w broszurze jako "nowoczesne środki przeciwbólowe kosztujące 2,5 dolara za dawkę". W broszurach rozdanych drugiej połowie badanych zaznaczono, że cena została obniżona do poziomu zaledwie 0,1 dolara.

W pierwszej grupie skuteczność środka przeciwbólowego potwierdziło 85 procent badanych, w drugiej - zaledwie 61 procent. Oczywiście w obu wypadkach były to dokładnie te same tabletki.

Świetna lektura, przeczytajcie.

A jeśli chcecie sprawdzić, czy będą z Was dobrzy audiofile, skoczcie tutaj.