Efficeon TM8800 - oszczędny i bezpieczny procesor mobilny

Transmeta rozpoczęła sprzedaż nowych procesorów mobilnych Efficeon TM8800, które wykonane są w technologii 0,09 mikrona i oprócz szczególnie małej energochłonności posiadają sprzętowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo komputera.

Efficeon TM8800 - oszczędny i bezpieczny procesor mobilny

Procesor Transmeta Efficeon TM8800

Nowe układy pracują z taktowaniem 1,6 GHz. Wkrótce do oferty mają także trafić modele z wyższymi zegarami. Układy, w zależności od wersji posiadają od 512 KB do 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Ciekawostką jest zintegrowanie z procesorem pamięci DDR oraz kontrolera AGP. Układ korzysta ze specjalnego oprogramowania pozwalającego na uruchamianie aplikacji na platformę x86, pozwala także na obsługę instrukcji zgodnych z MMX, SSE oraz SSE2. Szyna systemowa to HyperTransport 400 MHz.

Długi czas na bateriach komputerów wyposażonych w procesory Efficeon zapewnia m.in. technologia LongRun2. Technologia ta na drodze programowej (w połączeniu z rozwiązaniami sprzętowymi zaszytymi w procesorze) pozwala na kontrolę wycieków prądu z tranzystorów. Wycieki to jeden z największych problemów dla producentów mikroprocesorów przy przechodzeniu na coraz mniejsze rozmiary produkowanych układów. Za bezpieczeństwo odpowiada technologia AntiVirusNX, znana szerzej jako NX-bit, stosowany także w procesorach Intela i AMD 64. Działa ona w połączeniu z systemami operacyjnymi Windows XP uaktualnionymi o Service Pack 2.

Zobacz również:

  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: