Egzoszkielet jak z Iron Mana niedługo trafi do produkcji

Firma Raytheon zaprezentowała najnowszy model egzoszkieletu zwiększającego siłę noszącej go osoby. Wygląda on podobnie jak ten z filmu i komiksu Iron Man. Do jego możliwości jeszcze trochę mu brakuje, ale wynalazek ten może znaleźć wiele zastosowań.

Producent egzoszkieletu, firma zbrojeniowa Raytheon liczy na to, że będzie on dostępny dla klientów za około pięć lat - podaje strona spectrum.ieee.org. Został on stworzony dla wojska, by ułatwić żołnierzom przenoszenie ciężkich ładunków i zmniejszyć ilość kontuzji. Nowy model XOS 2 jest ulepszoną wersją XOS 1 z 2008 roku.

XOS 2 to skomplikowane urządzenie wykorzystujące wysokie ciśnienie hydrauliczne, sensory, czujniki, siłowniki i kontrolery. Dzięki nim pozwala on na podnoszenie i korzystanie z ciężkich przedmiotów przy jednoczesnym zachowaniu swobody ruchów jego operatora. XOS 2 jest wykonany z lżejszych materiałów i zużywa połowę energii, której potrzebował XOS 1.

Egzoszkielet ma zastosowanie militarne oraz pozwala poczuć się jak Iron Man (patrz materiał filmowy poniżej). Nie są to jednak jedyne zastosowania technologii tego typu. Może ona mieć duże znacznie dla osób, które np. straciły władzę w nogach. Odpowiednio przygotowany egzoszkielet może ułatwić życie tych ludzi i pozwolić im na wykonywanie wcześniej niedostępnych dla nich czynności.