Eizo FlexScan l985EX - panel ciekłokrystaliczny

Upowszechnienie nowych technologii sprawia, że kosztowne do tej pory rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. Przykładem może być ciekłokrystaliczny monitor firmy EIZO.


Upowszechnienie nowych technologii sprawia, że kosztowne do tej pory rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. Przykładem może być ciekłokrystaliczny monitor firmy EIZO.

Licząca 21,2 cala widzialna przekątna ekranu robi naprawdę spore wrażenie. Zalecana przez producenta rozdzielczość 1600 x 1200 pikseli zapewnia niesamowity komfort pracy, szczególnie odczuwalny w programach, których interfejs obfituje w różnego rodzaju belki, paski narzędziowe, pływające palety. Tu pojawia się pytanie: czy opisywane urządzenie może być wykorzystane przez grafika?

Test 1. Programy graficzne

Adobe Photoshop to najsilniejsza aplikacja do grafiki rastrowej, nie dziwi więc, że między innymi posłużył nam do testów.

W grafice komputerowej jedną z najistotniejszych kwestii jest odwzorowanie kolorów i kształtów.

EIZO kolory wyświetla poprawnie z lekką tendencją do "wypłaszczania" subtelnych przejść tonalnych. Mrówki selekcji wędrowały po prawidłowych trasach, z czystym więc sumieniem można pochwalić urządzenie za precyzję zaznaczanych kształtów. Zmora - "opóźnienia obrazu" - nie jest zbyt uciążliwa podczas obróbki bitmap. Ponieważ jednak "nie samym Photoshopem grafik żyje", przeprowadziliśmy test grafiki wektorowej. Program? Zgadnijcie! Jasne że Illustrator!

Kolory ładne, podobnie jak wcześniej. Miejsca do pracy wręcz nieprzyzwoicie dużo. Illustrator to przede wszystkim krzywe, i na tym polu monitor również sprawuje się świetnie, bardzo precyzyjnie wyświetlając rysunki.

Grafik czasami przebywa w trzecim wymiarze i tam zazwyczaj ogląda gąszcz linii zwanych siatką. Ta ostatnia to integralny element oprogramowania 3D - w naszym przypadku 3ds max 5.

Ponieważ zazwyczaj scena oglądana jest w czterech oknach, kwestia wielkości monitora i rozdzielczości obrazu wpływa wręcz dramatycznie na komfort pracy. I dlatego przyznajemy punkt dla EIZO.

Wyświetlanie siatki to kolejny punkt dla monitora, który spełnił to zadanie bardzo precyzyjnie. Natomiast odtwarzanie prostej animacji w Viewporcie pokazało duże opóźnienie wyświetlania ruchomego obrazu. Poruszający się obiekt pozostawiał za sobą "ducha".

Test 2. Gry

Na monitorze EIZO graliśmy dużo, bo grać szczególnie lubimy.

Kain z gry "Blood Omen 2" uprawiał swe wampirze rzemiosło. Powróciliśmy wkrótce do zamku Wolfenstein, gdzie czekały na nas oddziały Wehrmachtu i zastępy zombi.

Zauważalne opóźnienie wyświetlania obrazu nie jest być może bardzo uciążliwe, niemniej jednak w zależności od klimatu gry może ono dodać smaku lub go ująć.

W zasadzie nieco "czepiamy się", omawiany bowiem przez nas monitor można spokojnie polecić graczom - dwadzieścia jeden cali to gratka dla miłośnika takiej rozrywki. Nie zapominajmy też, że na pobyt w wirtualnym świecie poświęcimy nieco czasu, a mimo to ciekłokrystaliczny monitor nie zmęczy zbytnio oczu i na pewno nie pogorszy wzroku.

Test 3. Filmy

Coraz częściej oglądamy filmy na ekranie komputera. Dobry monitor, Mac lub pecet niekoniecznie z górnej półki, niezłe głośniki plus czytnik DVD - to ułamek ceny zestawu kina domowego i niezwykle wysoka jakość w porównianiu z VHS. Komfort oglądania filmu zapewnia między innymi monitor. I pod tym względem EIZO spisuje się doskonale. Ostrość obrazu można ocenić jako dobrą, odwzorowanie barw również. Opóźnienie wyświetlania jest praktycznie niezauważalne. Wszystkie te cechy stawiają produkt japońskiej firmy na bardzo wysokim poziomie.

Produkt: EIZO FlexScan L985EX

Producent: EIZO Nanao Corp.,http://www.eizo.com.pl

Cena: ok. 14 000 zł

Dystrybutor: Alstor

Konkurenci: Nec-Mitsubishi, Sony

Kontakt:http://www.alstor.com.pl

Za:

Wyraźny obraz, widzialna przekątna, ergonomia.

Przeciw:

Zauważalne opóźnienie wyświetlania, Tendencja do "wypłaszczania" subtelnych przejść tonalnych.