Eizo Foris FS2332 - multimedialne 23 cale z panelem IPS

W ofercie firmy Eizo zagościł nowy multimedialny monitor Foris FS2332. Urządzenie wyposażone zostało w 23-calowy wyświetlacz Full HD oraz kilka interesujących technologii takich jak np. Smart Resolution.

Eizo Foris FS2332 to monitor przeznaczony przede wszystkim do multimedialnych zastosowań. Producent przekonuje, że nadaje się on idealnie do grania, wyświetlania filmów, edycji zdjęć i czytania e-booków.

Urządzenie wyposażone zostało w 23-calowy ekran wykonany w technologii IPS i oferujący rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Potrafi na nim wyświetlić obraz, który (wedle zapewnień producenta) jest widoczny pod maksymalnym kątem 178 stopni (zarówno w pionie jak i poziomie) i cechuje się jasnością i współczynnikiem kontrastu na poziomie, odpowiednio, 250 cd/2 i 1000:1. Producent wspomina ponadto o 6-milisekundowym czasie odpowiedzi matrycy (metoda pomiaru - GTG) oraz redukcji efektu opóźnienia wejścia (input lag) poniżej 1 klatki (1/60 sekundy).

FS2332 korzysta z podświetlenia diodami LED, dzięki któremu pobiera podczas pracy 20 watów mocy. Oferuje dwa 0,5-watowe głośniczku stereo oraz sensor Auto EcoView, który automatycznie dopasowuje podświetlenie do panujących w pomieszczeniu warunków oświetleniowych.

Monitor oferuje ponadto sześć trybów pracy (Cinema, Paper, sRGB, Game i dwa tryby użytkownika) oraz korzysta z technologii o nazwie Smart Resolution, która analizuje wyświetlany na ekranie obraz i poprawia jego jakość. Co więcej, można powiedzieć, że jest to rozwiązanie inteligentne. Np. jeżeli na ekranie zostaną wyświetlone dwa okna - jedno z filmem, natomiast drugie z tekstem - wspomniana technologia wykrywając tekst może uznać, że nie trzeba nic tutaj zmieniać, natomiast w przypadku okna z filmem spróbuje go wyostrzyć.

Warto też zwrócić uwagę na wspomniany wcześniej tryb o nazwie Papier. Przeznaczony on jest dla osób często czytających na ekranie monitora gazety lub e-booki. Ma on za zadanie zapobiegać przemęczeniu wzroku, co zapewnia starając się, aby wyświetlane teksty przypominały teksty wydrukowane na papierze (uzyskuje to m.in. poprzez obniżenie kontrastu).

Monitor korzysta ponadto z 10-bitowej korekcji krzywej gamma (monitor konwertuje 8-bitowy sygnał z komputera do postaci 10-bitowej dokonując jego obróbki i następnie ponownej konwersji do 8-bitowej informacji zapewniając idealnie odwzorowaną krzywą gamma), dzięki której pozwala na uzyskanie idealnych przejść tonalnych pomiędzy kolorami.

Oczywiście jak na prawdziwy multimedialny sprzęt przystało, został on również wyposażony w niezbędny do wygodnej obsługi pilot zdalnego sterowania. Co interesujące, oferuje też zestaw EIZO EasyPix, który zapewnia możliwość uzyskania zgodności kolorystycznej wydruków z wyświetlanym na ekranie obrazem.

Urządzenie można podłączyć do źródła sygnału za pomocą kilku różnych wejść - D-Sub, DVI-D i dwóch HDMI.

Niestety nie wiadomo, kiedy monitor Foris FS2332 pojawi się w sprzedaży ani jaka będzie jego cena. Wiadomo natomiast, że producent objął go 5-letnim okresem gwarancji.