Eko-VoIP z pogodynką

Siemens wprowadził na rynek nowe urządzenia obsługujące telefonię internetową opartą na protokole SIP. Dzięki technologii ECO-DECT urządzenia niemieckiego producenta mają być bardziej przyjazne środowisku. Do redakcyjnego laboratorium dotarł model serii Gigaset - dwusystemowy telefon C470 IP.


Siemens wprowadził na rynek nowe urządzenia obsługujące telefonię internetową opartą na protokole SIP. Dzięki technologii ECO-DECT urządzenia niemieckiego producenta mają być bardziej przyjazne środowisku. Do redakcyjnego laboratorium dotarł model serii Gigaset - dwusystemowy telefon C470 IP.

Eko-VoIP z pogodynką

Wygaszacz ekranu prezentuje prognozę pogody.

Nie jest to pierwszy aparat VoIP Siemensa, jakie mieliśmy okazję testować. W numerze PCWK 12/2007 opisywaliśmy prostszy model z tej samej serii, oznaczony symbolem C450 IP. Różnią się nie tylko wyglądem. Wyższy model pozwala na korzystanie nie z jednego, lecz sześciu kont udostępnionych przez różnych operatorów telefonii internetowej oraz jednego oferowanego przez producenta (pozwala na darmową komunikację między użytkownikami urządzeń Siemensa). Tu należy podkreślić, że aparat jest przystosowany do współpracy z systemami opartymi na protokole SIP (nie obsługuje komunikatora Skype). Można się łatwo pomylić, bo jest podobny do niektórych dwusystemowych, bezprzewodowych aparatów np. Linksysa , NETGEARA czy Topcoma, o których pisaliśmy w poprzednim numerze.

VoIP i telefon tradycyjny w jednym

Urządzenie składa się z kilku elementów. Podobnie jak w wypadku wspomnianych wyżej modeli konkurencji, w skład zestawu Gigaset C450 IP wchodzi stacja bazowa, którą podłącza się do sieci telefonii tradycyjnej (PSTN) i sieci LAN, słuchawka DECT oraz gniazdo dokujące pełniące funkcję ładowarki. Telefon został wyposażony w przejrzysty kolorowy wyświetlacz LCD (o wymiarach 30 x 30 mm) i podświetlaną wygodną klawiaturę. Jej optymalnej wielkości przyciski umieszczono na tyle daleko od siebie, że nie ma ryzyka wciśnięcia niechcący kilku jednocześnie. Aparat trzyma się w dłoni bardzo wygodnie - tył słuchawki jest zaokrąglony. Dok do ładowania może zarówno stać na biurku czy parapecie, jak i zostać zainstalowany na ścianie - pozwalają na to otwory mocujące. Ze stacją bazową może współpracować kilka słuchawek.

W trosce o środowisko

Eko-VoIP z pogodynką

Siemens Gigaset C470IP - po lewej stronie stacja bazowa, obok umieszczona w ładowarce słuchawka.

Zaprezentowane ostatnio przez niemiecki koncern produkty mają nie tylko nowy wygląd czy funkcjonalność. Opracowano je w trosce o środowisko naturalne - są wytwarzane i pracują tak, żeby jak najmniej mu szkodzić. Według zapewnień producenta, wszystkie nowe bezprzewodowe telefony Gigaset płynnie regulują siłę transmitowanych fal radiowych w zależności od dystansu dzielącego słuchawkę od stacji bazowej. Przykładowo, kiedy odległość wynosi 8 m, siła transmisji oscyluje na poziomie 15 procent.

Nie tylko ta regulacja ma służyć środowisku. Producent poinformował, że zastosowanie nowych, adaptacyjnych zasilaczy ma znacząco (o 60 procent) zmniejszyć zużycie energii przez urządzenie.

Proekologiczna jest także sama produkcja nowych telefonów zgodnych z ECO-DECT. Została podporządkowana standardom związanym z ochroną środowiska i ekologiczną gospodarką surowcami. Siemens w swoich fabrykach wykorzystuje maszyny o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię, a pozostałości z procesu produkcji sortuje i przetwarza. Do pakowania produktów użyte są materiały wtórne. Inna jest także strategia serwisu - w miarę możliwości wymianie mają podlegać nie całe moduły, a najmniejsze podzespoły uszkodzonych urządzeń.

Telefon z pogodynką

Ciekawą funkcją, która wyróżnia aparaty Gigaset, także model C470 IP, jest prezentacja na wyświetlaczu prognozy pogody lub informacji ściąganych z serwisów internetowych za pomocą kanału RSS. Siemens razem z MeteoGroup oferuje użytkownikom serwis pogodowy - zamiast wygaszacza ekranu słuchawki może pokazywać się temperatura powietrza (z podziałem na dzień i noc) oraz zachmurzenie. Informacje podawane są na bieżący oraz następny dzień. Przy ustawieniach domyślnych telefon będzie podawał informacje dotyczące losowo wybranego miejsca świata. Jeśli zalogujesz się w internetowym serwie Siemensa, możesz wybrać prognozę interesującego cię miasta, a także ustawić serwis informacyjny, podając adres, z którego mają być pobierać dane RSS.

Możesz skorzystać z jeszcze innej usługi - powiadomieniu o nowych wiadomościach e-mail, przychodzących na twoją skrzynkę pocztową (telefon obsługuje protokół POP3). Powiadomienie zawiera informację o nadawcy, godzinie i dacie oraz temacie wiadomości.

Telefon można skonfigurować na dwa sposoby - za pomocą przeglądarki WWW oraz słuchawki (drugi sposób pozwala jednak ustawiać tylko część opcji). Producent dostarcza skróconą, drukowaną instrukcję obsługi oraz jej pełną wersję, umieszczoną na płycie w formacie PDF.