Ekoetykiety od 30 listopada - dowiemy się, które telewizory są naprawdę energooszczędne

Chcesz wiedzieć, które telewizory zużywają dużo energii, a które są najbardziej energooszczędne? Już 30 listopada tego roku we wszystkich krajach UE, na telewizorach pojawią się energetyczne etykiety, informujące o poziomie zużycia energii elektrycznej przez dany model.


Etykieta energetyczna UE

Etykieta energetyczna UE

Telewizor - ważna pozycja w domowym rachunku za prąd

Telewizor w przeciętnym gospodarstwie domowym jest odpowiedzialny za ok.10 proc. wysokości rachunku za prąd. Dlatego warto przyjrzeć się, ile energii pobiera telewizor, który chcesz zakupić.

30 listopada - sądny dzień dla energochłonnych telewizorów

30 listopada 2011 roku wchodzi w życie standaryzacja UE dotycząca zużycia energii elektrycznej w telewizorach. Od tego momentu każdy producent TV w Unii Europejskiej jest zobowiązany dołączyć do specjalną etykietę z oznaczeniem energetycznym. Produkty zostały sklasyfikowane po literkach od A do G, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędne telewizory.

Niektórzy producenci (np. Sony) już zaczęli stosować energetyczne etykiety UE. Na resztę będziemy musieli poczekać do końca roku.

Na etykiety UE musieliśmy poczekać do końca 2011, bo...

Ekoetykiety to doskonały pomysł i już dawno powinny zostać wprowadzone. Problem w tym, że jeszcze rok czy dwa lata temu dużo telewizorów miałoby problem, by uplasować się pod odpowiednia literką w rankingu. Producenci dostali więc czas na dostosowanie swoich linii TV do rozwiązań ekologicznych. Dzisiaj wygląda to dużo lepiej. Na rynku dominują energooszczędne telewizory LED LCD (pobierające mniej niż 100 W), a nawet nowe plazmy znacząco zmniejszyły zapotrzebowanie na energię do poziomu zwykłych LCD.

Źródło: What HiFi