Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania pro-ekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie.

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec #Angela Merkel#. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

Już kilka kroków za wejściem Siemens chwalił się, że w jego piecu nic się nie przypali i nic nie wykipi, gdyż nie dopuszczą do tego czujniki sterujące dozowaniem energii, której zużywa się nie więcej niż trzeba. O stoisko dalej, Bosch podkreślał, że jego zmywarka zużywa tylko 7 litrów wody. Sharp zaś prezentował się jako przodujący w świecie producent paneli słonecznych. Wystawiał nawet komórkę ładowaną promieniami słońca. Firma Russell Hobbs przywiozła czajnik elektryczny, który - poza wysmakowanym wzornictwem - miał podwójne ścianki z izolacją między nimi. Ścianka zewnętrzna pozostaje zimna podczas gdy w środku wrze woda, która będzie gorąca jeszcze przez 6 godzin. Z kolei w tosterze tej firmy ciepło magazynują boczne ceramiczne ścianki z porcelany Rosenthal.

Dla zasypiających przed telewizorem

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej "wypasiony" był #Medion Akoya X7702D#

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej "wypasiony" był Medion Akoya X7702D

Sony pokazywał telewizor Bravia, który automatycznie dopasowuje jaskrawość obrazu do warunków oświetlenia, oszczędzając przy tym energię. Telewizor stał w ciemnej wnęce, a przyrząd obok pokazywał blisko 100W zużycia prądu. Gdy jednak włączyło się rozjaśniającą wnękę lampę, ekran dopasował się, a zużycie wzrosło do 170W. Sony pokazał też telewizor z czujnikiem ruchu. Gdy przez kilka minut nic się przed nim nie rusza, przechodzi w oszczędny tryb czuwania, z czego wyrywa go dowolny ruch. Znakomite rozwiązanie na kiepskie programy, przy których się zasypia!

Natomiast Japończycy pokazywali baterie NoPoPo wielkości AA, na... wodę. Napełnia się je (pipeta w załączeniu), a one wytwarzają prąd. Jak warunki zmuszają to wystarczy nawet wrzucić baterię na kilka minut do dowolnego "zawierającego wodę" płynu. Baterie wytrzymują od 3 do 5 napełnień. Sucha bateria zaś ma przetrwać w pełnej kondycji do 10 lat.

Komputery duże, małe, eleganckie...

Po ogromnych stoiskach - m.in. #Samsunga# - nie widać śladu kryzysu w branży IT.

Po ogromnych stoiskach - m.in. Samsunga - nie widać śladu kryzysu w branży IT.

Zdecydowanie więcej niż przed rokiem na IFA 2009 było komputerów - przenośnych i stacjonarnych. Sądząc po zainteresowaniu zwiedzających, królował Sony Vaio, pokazywany w hali tej firmy na czterech, sąsiadujących stoiskach - Vaio Media, Vaio At Its Best, Vaio Mobility/Lifestyle i Vaio XSeries. Dodatkowo stoisko miał Vaio Touch, w którym stała olbrzymia szpula z włókna węglowego, z którego robi się obudowę tego komputera, a której różne rodzaje można było dotknąć, doświadczając jedynej w swym rodzaju, satynowo-aksamitnej delikatności. Poza tym były te Vaio duże, średnie i małe, w kilku kolorach, a zaraz obok głośniki do tego notebooka, wyróżniające się stylistyką. Tuż obok stały specjalnie zaprojektowane duże ekrany zewnętrzne do Sony Vaio...

Pośród komputerów stacjonarnych najbardziej "wypasiony" był - mający swą premierę w Berlinie - Medion Akoya X7702D. W obudowie zamknięto: procesor Intel i7 taktowany zegarem 3GHz, pamięć 9GB, kartę graficzną Radeon HD4870, 1GB RAM, dysk stały (Solid State) 80 GB i dysk SATA 1,5 TB, nagrywarkę Blue-ray, Gigabit LAN, 8-kanałową fonię, 8 gniazd USB, wyjście TV i optyczne wyjście S/PDIF. Do tego klawiatura PS/2 i optyczna mysz. W zestawie - obok Windows Vista - jest program Medion Home Cinema Suite. Tylko pod niektórymi względami X7702D ustępował notebook tej samej firmy z 17 calowym ekranem, który też miał tam swą premierę.


Zobacz również