Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania pro-ekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie.

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec #Angela Merkel#. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

Już kilka kroków za wejściem Siemens chwalił się, że w jego piecu nic się nie przypali i nic nie wykipi, gdyż nie dopuszczą do tego czujniki sterujące dozowaniem energii, której zużywa się nie więcej niż trzeba. O stoisko dalej, Bosch podkreślał, że jego zmywarka zużywa tylko 7 litrów wody. Sharp zaś prezentował się jako przodujący w świecie producent paneli słonecznych. Wystawiał nawet komórkę ładowaną promieniami słońca. Firma Russell Hobbs przywiozła czajnik elektryczny, który - poza wysmakowanym wzornictwem - miał podwójne ścianki z izolacją między nimi. Ścianka zewnętrzna pozostaje zimna podczas gdy w środku wrze woda, która będzie gorąca jeszcze przez 6 godzin. Z kolei w tosterze tej firmy ciepło magazynują boczne ceramiczne ścianki z porcelany Rosenthal.

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej „wypasiony” był #Medion Akoya X7702D#.

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej „wypasiony” był Medion Akoya X7702D.

Sony pokazywał telewizor Bravia, który automatycznie dopasowuje jaskrawość obrazu do warunków oświetlenia, oszczędzając przy tym energię. Telewizor stał w ciemnej wnęce, a przyrząd obok pokazywał blisko 100W zużycia prądu. Gdy jednak włączyło się rozjaśniającą wnękę lampę, ekran dopasował się, a zużycie wzrosło do 170W. Sony pokazał też telewizor z czujnikiem ruchu. Gdy przez kilka minut nic się przed nim nie rusza, przechodzi w oszczędny tryb czuwania, z czego wyrywa go dowolny ruch. Znakomite rozwiązanie na kiepskie programy, przy których się zasypia!

Natomiast Japończycy pokazywali baterie NoPoPo wielkości AA, na... wodę. Napełnia się je (pipeta w załączeniu), a one wytwarzają prąd. Jak warunki zmuszają to wystarczy nawet wrzucić baterię na kilka minut do dowolnego "zawierającego wodę" płynu. Baterie wytrzymują od 3 do 5 napełnień. Sucha bateria zaś ma przetrwać w pełnej kondycji do 10 lat.

Więcej o targach IFA 2009 na Computerworld online.