Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania pro-ekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie.

Ekologicznie na IFA 2009

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

Już kilka kroków za wejściem Siemens chwalił się, że w jego piecu nic się nie przypali i nic nie wykipi, gdyż nie dopuszczą do tego czujniki sterujące dozowaniem energii, której zużywa się nie więcej niż trzeba. O stoisko dalej, Bosch podkreślał, że jego zmywarka zużywa tylko 7 litrów wody. Sharp zaś prezentował się jako przodujący w świecie producent paneli słonecznych. Wystawiał nawet komórkę ładowaną promieniami słońca. Firma Russell Hobbs przywiozła czajnik elektryczny, który - poza wysmakowanym wzornictwem - miał podwójne ścianki z izolacją między nimi. Ścianka zewnętrzna pozostaje zimna podczas gdy w środku wrze woda, która będzie gorąca jeszcze przez 6 godzin. Z kolei w tosterze tej firmy ciepło magazynują boczne ceramiczne ścianki z porcelany Rosenthal.

Ekologicznie na IFA 2009

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej „wypasiony” był Medion Akoya X7702D.

Sony pokazywał telewizor Bravia, który automatycznie dopasowuje jaskrawość obrazu do warunków oświetlenia, oszczędzając przy tym energię. Telewizor stał w ciemnej wnęce, a przyrząd obok pokazywał blisko 100W zużycia prądu. Gdy jednak włączyło się rozjaśniającą wnękę lampę, ekran dopasował się, a zużycie wzrosło do 170W. Sony pokazał też telewizor z czujnikiem ruchu. Gdy przez kilka minut nic się przed nim nie rusza, przechodzi w oszczędny tryb czuwania, z czego wyrywa go dowolny ruch. Znakomite rozwiązanie na kiepskie programy, przy których się zasypia!

Natomiast Japończycy pokazywali baterie NoPoPo wielkości AA, na... wodę. Napełnia się je (pipeta w załączeniu), a one wytwarzają prąd. Jak warunki zmuszają to wystarczy nawet wrzucić baterię na kilka minut do dowolnego "zawierającego wodę" płynu. Baterie wytrzymują od 3 do 5 napełnień. Sucha bateria zaś ma przetrwać w pełnej kondycji do 10 lat.

Więcej o targach IFA 2009 na Computerworld online.