Ekonomiczny GeForce FX

Asus ma już gotowe kart graficzne zbudowane w oparciu o najbardziej zaawansowany technologicznie procesor NVidii – GeForce FX. Model o nazwie Asus V9560 wyposażono w tańszą odmianę GeForce FX oznaczoną symbolem 5600 Ultra.

Karta jest zgodna z wymogami specyfikacji DirectX9 oraz w pełni kompatybilna z OpenGL 1.4. Od strony architektury nie różni się od topowego modelu 5800 Ultra. Inne są za to częstotliwości taktowania procesora i pamięci w obu modelach.

Asus opracował dla nowej karty ciekawe aplikacje, takie jak Asus Smart Doctor (pozwala na dynamiczne podkręcanie karty i jej monitoring jej pracy z poziomu systemu operacyjnego). Z kolei aplikacja Asus Video Security, w połączeniu z kamera internetową przekształca peceta w narzędzie monitorowania pomieszczenia (zapis wideo automatycznie rozpoczyna się po wykryciu obiektów poruszających się w polu widzenia kamery). Do kompletu dołączany jest program Asus Digital VCR (przechwytywanie obrazu wideo), gry Morrowind, Ghost Recon, Worms Blast, Black Thorn, VR Aquarium oraz pakiet aplikacji Cyberlinka (odtwarzacz DVD XP, Power Director Pro oraz Media Show).

Specyfikacja karty przedstawia się następująco:

-procesor GeForce FX 5600 Ultra

-128 MB pamięci DDR

-taktowanie procesora 325 MHz

-taktowanie pamięci 550 MHz

-RAMDAC 400 MHz

-AGP 8x

-w złącza VGA, DVI-I (w wersji Video Suite podwójne DVI)

-wyjścia TV kompozytowe i S-Video

Cena modelu nie jest na razie znana. Z pewnością będzie ona sporo niższa niż flagowej wersji 5800 Ultra wyposażonej w drogie pamięci DDR-II.


Zobacz również