Ekran LCD zamiast trackpada

Koncern Sharp przygotowuje się do wprowadzenia do sprzedaży nowego modelu komputera przenośnego, w którym tradycyjny trackpad zastąpiony został ekranem LCD z wbudowanymi sensorami optycznymi.

Komputer Sharp Mebius PC-NJ70A wyposażony jest w procesor Intel Atom N270, 1 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 160 GB. Główny wyświetlacz LCD maszyny mierzy 10,1 cala. W urządzeniu znaleźć można ponadto m.in. kamerę internetową, kartę łączności Wi-Fi oraz moduł Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista. Zamiast klasycznego trackpada zastosowano w nim 4-calowy panel LCD z systemem czujników optycznych. Sensory rozmieszczone są pomiędzy poszczególnymi pikselami matrycy, wobec czego mechanizm może służyć do wydawania poleceń komputerowi tak jak trackpad, jak również do wyświetlania dodatkowych informacji. Brak nakładki dotykowej sprawia, że prezentowany na ekranie obraz jest wyraźniejszy i jaśniejszy niż w przypadku innych wyświetlaczy dotykowych.

Ekran LCD zamiast trackpada

Sharp Mebius PC-NJ70A

Wystarczy "wcisnąć" specjalny przycisk na małym ekranie, aby wyświetliło się menu umożliwiające dostęp do zestawu aplikacji, takich jak słownik, ulubione witryny WWW czy gry. Wybór jednej z opcji spowoduje wyświetlenie odpowiedniego okna (np. przeglądarki internetowej) na głównym ekranie komputera. Zalety ekranu ujawniają się w większym stopniu, gdy użytkownik korzysta z elektronicznego rysika do wprowadzania danych. Panel rozpoznaje bowiem podstawowe znaki pisma japońskiego, chińskiego i koreańskiego, jak również litery alfabetu łacińskiego. Można więc pisać bezpośrednio na ekranie, dodając np. notatki do zdjęć cyfrowych.

Ekran LCD zamiast trackpada

Sharp Mebius PC-NJ70A

Technologia trackpada LCD została przez Sharpa zaprezentowana po raz pierwszy na targach CEATEC w 2007 r. Firma pokazała wówczas 3,5-calowy miniwyświetlacz reagujący na dotyk palców z wbudowanym skanerem (pozwalającym np. na szybkie zeskanowanie wizytówki poprzez przyłożenie jej do ekranu). Rozwiązanie zaimplementowane w notebooku różni się od prototypu brakiem skanera.

Początkowo sprzęt znajdzie się w dystrybucji na terenie Japonii, gdzie jego cenę ustalono na ok. 80 tys. jenów (w przeliczeniu ok. 808 dolarów). Producent rozważa jego premierę na innych rynkach - w pierwszej kolejności rozważane będą kraje, w których używa się złożonych systemów pisma.