Ekran Samsunga dla czytników e-booków wyświetli 16,7 mln kolorów

Samsung przedstawił na konferencji SID Display Week 2011 interesujący prototypowy wyświetlacz dla czytników e-booków. Urządzenie w odróżnieniu od obecnie dostępnych rozwiązań pozwalać ma w przyszłości na wyświetlenie obrazu w 16,7 mln kolorów.

Obraz wyświetlany przez prototypowy wyświetlacz Samsunga oparty na technologii "electrowetting"

Obraz wyświetlany przez prototypowy wyświetlacz Samsunga oparty na technologii "electrowetting"

Polecamy:

Zobacz też:

Kilka dni temu informowaliśmy o interesującym tabletów" data-status="http://www.pcworld.pl/news/370662/Samsung.2560.x.1600.pikseli.na.10.calowym.LCD.dla.tabletow.html">10-calowym wyświetlaczu Samsunga dla tabletów, który wręcz porażał swoją rozdzielczością wynoszącą 2560 x 1600 pikseli. Koreański producent nie zasypia jednak gruszek w popiele i zaprezentował na konferencji SID Display Week 2011 kolejną nowość - kolorowy wyświetlacz dla czytników e-booków.

Prototypowe urządzenie cechuje się przekątną 6,2 cala i rozdzielczością 800 x 600 pikseli. Co jednak najważniejsze, wyświetla obraz w 4096 kolorach, która to wartość ma zostać podniesiona w niedalekiej przyszłości do poziomu 16,7 miliona. Ponadto wyświetlacz jest znacznie przyjaźniejszy dla oczu niż LCD, zużywa od niego kilkakrotnie mniej energii, potrafi 70 razy szybciej zmieniać obraz niż ekrany wykonane w technologii E-ink oraz radzi sobie z wyświetlaniem filmów.

Zaprezentowane możliwości prototypowy ekran zawdzięcza technologii o nazwie "electrowetting". Polega ona na wykorzystaniu niewielkich ładunków elektrycznych do wprawienia w ruch mikroskopijnych cząstek kolorowego oleju.

Samsung

Obecnie nie wiadomo, czy

będzie chciał wprowadzić na rynek własny czytnik e-booków wyposażony w nowego rodzaju wyświetlacz, czy też zamierza sprzedać technologię innym firmom (wszedł w jej posiadanie po kupieniu holenderskiego producenta wyświetlaczy, firmy Liquavista). Patrząc na możliwości tego rodzaju ekranu, interesujące wydaje się także jego wykorzystanie na rynku tabletów.

Prototypowy wyświetlacz Samsunga w akcji:

Samsung zamierza rozpocząć masową produkcję opartych na technologii "electrowetting" wyświetlaczy pod koniec tego roku.